Vergi uyuşmazlıklarında Kamu Denetçiliği Kurumunun işlevselliği
Functionality of Ombudsman institution in tax disputes
  1. Tez No: 764419
  2. Yazar: FATMA SENA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ombudsman, 18. Yüzyılda ilk kez İsveç'te ortaya çıkmıştır ve 1809 yılında İsveç'te anayasal bir kimlik kazanarak kurulmuştur. Günümüzde birçok ülkede uygulanmakta olan ombudsmanlık kurumu, Türkiye'de 1980 yılından sonra çalışmalar yapılmıştır. Ülkemizde 2006 yılında kanun tasarısı çıkarılmış ancak anayasal dayanağının bulunmaması gerekçesiyle iptal edilmiştir. Türkiye'de bu müessese, 'Kamu Denetçiliği Kurumu' adı ile 2012 yılında anayasal ve yasal düzenlemeler yapılarak kurulmuştur. Kamu Denetçiliği Kurumunun amacı, kamu idarelerinin işlem ve eylemlerini insan haklarına dayalı, hukuka ve hakkaniyete uygun ve adalet anlayışı doğrultusunda araştıran, inceleyen ve tavsiyelerde bulunmak için faaliyetini sürdürmektedir. Bu bağlamda Kamu Denetçiliği Kurumunun işlevleri; 6328 sayılı Kanunu'nun 4. Maddesi gereğince; Kamu Denetçiliği Kurumu görevlerini yerine getirmek amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na bağlı bir kurumdur. Diğer ülke uygulamalarına benzer bir şekilde, bu kurum ülkemizde bağımsızlığında ve işlevinde oluşabilecek müdahalelerden kaçınmak sebebiyle yasama organına bağlı kılınmıştır. Bu çalışmada Kamu Denetçiliği Kurumunun vergi uyuşmazlığındaki işlevi nitel ve niceliksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ombudsman emerged in Sweden for the first time in the 18th century and was established in Sweden in 1809 by gaining a constitutional identity. The ombudsman institution, which is being implemented in many countries today, has been studied in Turkey after 1980. In our country, a draft law was enacted in 2006, but it was canceled due to lack of constitutional basis. In Turkey, this institution was established under the name of“Ombudsman Institution”in 2012 by making constitutional and legal arrangements. The aim of the Ombudsman Institution is to research, examine and make recommendations about the transactions and actions of public administrations based on human rights, in accordance with the law and equity and in line with the understanding of justice. In this context, the functions of the Ombudsman Institution are; Pursuant to Article 4 of Law No. 6328; The Ombudsman Institution is an institution affiliated to the Presidency of the Turkish Grand National Assembly in order to fulfill its duties. Similar to the practices of other countries, this institution has been subordinated to the legislature in order to avoid interferences that may occur in its independence and function in our country. In this study, the function of the Ombudsman Institution in tax disputes has been examined qualitatively and quantitatively.