Hemşirelerin dikkat kontrol düzeylerinin belirlenmesi: Bir ölçek geliştirme çalışması
Determining attention control levels of nurses: A scale development study
- Tez No: 764446
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırmanın amacı,“Hemşirelerin Dikkat Kontrol Düzeylerini Belirleme Ölçeği”ni geliştirmek ve hemşirelerin dikkat kontrol düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma 27/11/2020-3/11/2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi'nde yürütüldü. Bu araştırma iki aşamada gerçekleştirildi. Nitel araştırma tasarımının kullanıldığı birinci aşamasında 32 hemşire ile fenomenolojik görüşmeler yapıldı. Hemşirelerle yapılan görüşmelerden yararlanarak ve bu konudaki literatür taranarak ölçek madde havuzu oluşturuldu. Nicel araştırma tasarımının kullanıldığı ikinci aşamasında ölçek geliştirme adımları doğrultusunda 440 hemşireye“Hemşirelerin Dikkat Kontrol Düzeylerini Belirleme Ölçeği Taslağı”nın geçerlik ve güvenirlik analizleri uygulandı. Nicel verilerin analizinde SPSS 28 ve IBM SPSS Amos 21.0 programlarından, nitel verilerin analizinde MAXQDA 22 programından yararlanıldı. Bulgular: Beşli likert tipi hazırlanan ve 50 maddede oluşan“Hemşirelerin Dikkat Kontrol Düzeylerini Belirleme Ölçeği Taslağı”kapsam geçerliliğini değerlendirmek amacıyla uzman görüşüne sunuldu. Uzman görüşü sonrasında taslak ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,86 olarak belirlendi. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda bazı maddeler yapı dışına çıkartılarak, 28 madde ve 4 alt boyuttan oluşan bir taslak ölçek yapısı elde edildi. Hemşirelerin Dikkat Kontrol Düzeylerini Belirleme Ölçeği, doğrulayıcı faktör analizi sonrasında 19 madde ve 4 alt boyuttan oluşan son halini aldı. Doğrulayıcı faktör analizinde ölçeğin uyum iyiliği değerleri χ²/sd: 3,00; GFI: 0,910; AGFI: 0,883; IFI:0,948; TLI(NNFI):0,923 CFI: 0,947; RMSEA:0,068; SRMR:0,045 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research, which is planned as methodological and descriptive, is to develop the“Determining Attention Control Level In Nurses Scale”and to determine the factors affecting the attention control levels of nurses. Material and Method: The researchers conducted the study in Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center Hospital between 27/11/2020 and 3/11/2022. The researchers carried out the study in two stages. In the first stage which used a qualitative research design, the researchers conducted phenomenological interviews with 32 nurses. Using the interviews conducted with the nurses, the researchers created a scale item pool by reviewing the relevant literature. In the second stage which used a quantitative research design, the researchers performed validity and reliability analyses of the“Determining Attention Control Level in Nurses Scale Draft”on 440 nurses in accordance with scale development steps. In analysis of the quantitative data used the SPSS 28 and IBM SPSS Amos 21.0 programs, in analysis of the qualitative data used the MAXQDA 22 program. Findings: In order to evaluate content validity, the researchers broached the“Determining Attention Control Level in Nurses Scale Draft”, which was a five point likert scale with 50 items, to expert opinion. Following the expert opinion, the researchers found the Content Validity Index of the draft scale to be 0.86. As a result of the exploratory factor analysis, the researchers excluded some items from the structure and obtained a draft scale structure with 28 items and four subscales. Following the confirmatory factor analysis, the researchers finalized the Determining Attention Control Level in Nurses Scale, which had 19 items and four subscales. In the confirmatory factor analysis, the researchers found the goodness of fit values of the scale to be χ²/sd: 3.00, GFI: 0.910, AGFI: 0.883, IFI: 0.948, TLI(NNFI): 0.923, CFI: 0.947, RMSEA: 0.068 and SRMR: 0.045.