Kapak replasmanı yapılan hastalarda miyokard korunması ve apoptoz ile ilişkili mikrorna'ların araştırılması
Investigation of micrornas related to myocardic protection and apoptosis in valve replacement patients
  1. Tez No: 764453
  2. Yazar: TENZİLE DENİZ TOKLUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF FUNDA ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kalp kapak hastalıkları görülme sıklığı oldukça yüksek bir hastalık grubudur. Kalp kapak cerrahisi sırasında oluşan miyokard hasarı sonucu ölen hücrelerin önemli bir bölümünün ölüm nedeni apoptozdur. Kalp cerrahisi sırasında miyokard hasarını önlemek ve miyokardın enerji talebini karşılamak için kardiyopleji solüsyonları kullanılır. Bu solüsyonlar ile miyokard, iskeminin olumsuz etkilerinden ve apoptozdan korunmuş olur. Spesifik miRNA'ların kalp kapak hastalıklarının tanı ve tedavisinde rol oynayabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Kardiyopleji solüsyonları miRNA'ların ve apoptoz ile ilişkili genlerin ifadesinde değişikliğe neden olmaktadır. Bu tez kapsamında kapak replasmanı yapılan, ameliyat sonunda terminal sıcak kan kardiyoplejisi verilen ve verilmeyen iki hasta grubundan alınan kan ve doku örneklerinde apoptoz ile ilişkili miR-21'in, miR-195'in ve bu miRNA'ların hedefi olan BCL-2 ve PDCD4 genlerinin mRNA ekspresyon seviyeleri belirlenerek bu hastalıkta biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı ve farklı sıcaklıktaki kardiyopleji solüsyonlarının hangisinin miyokard korumada daha üstün olduğunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız sonunda, uygulanan kardiyopleji solüsyonları varlığında miR-21'in, miR-195'in ve BCL-2'nin ekspresyon seviyelerinde anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Sıcak kan kardiyoplejisi uygulanmayan hasta grubundan alınan kan örneklerinde PDCD4'ün ekspresyonunun anlamlı şekilde arttığı bulunmuştur. Sonuç olarak, ameliyat sonunda sıcak kan kardiyoplejisi uygulanmasının sıcak kan kardiyoplejisi uygulanmamasına göre apoptozu önleme ve miyokardiyal korumada daha üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heart valve diseases are a group of diseases with a very high incidence. Apoptosis is the cause of death of a significant portion of cells that die as a result of myocardial damage during heart valve surgery. During cardiac surgery, cardioplegia solutions are used to prevent myocardial damage and to meet the energy demand of the myocardium. With these solutions, myocard is protected from the negative effects of ischemia and apoptosis. There are studies showing that specific miRNAs may play a role in the diagnosis and treatment of heart valve diseases. Cardioplegia solutions cause changes in the expression of miRNAs and apoptosis-related genes. Within the scope of this thesis, blood and tissue samples were taken from two groups of patients who underwent valve replacement that were applied and not applied terminal warm blood cardioplegia at the end of the operation. By determining the expression levels of miR-21, miR-195 that are related to apoptosis and the genes BCL-2 and PDCD4 that are targets of these miRNAs, it is aimed to determine whether they can be used as a biomarker in this disease. It is also aimed to determine which cardioplegia solutions at different temperatures are superior in myocardial protection. At the end of our study, no significant change was detected in the expression levels of miR-21, miR-195 and BCL-2 in the presence of applied cardioplegia solutions. It was found that the expression of PDCD4 was significantly increased in blood samples taken from the patient group who did not receive warm blood cardioplegia. In conclusion, it has been shown that the application of warm blood cardioplegia at the end of the operation is superior to not application of warm blood cardioplegia in preventing apoptosis and myocardial protection.