Finansal yenilikler ve Türkiye'deki ticari bankaların performasına etkileri
Financial innovations and their effects on the performance of commercial banks in Turkey
- Tez No: 764455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KURT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Finansal piyasalar 1980'li yıllardan sonra hızla gelişme göstermiş ve uluslararası alanda etkinlik göstermeye başlamıştır. Uluslararasılaşmayla birlikte özellikle bankacılık sektöründe modernleşme ve yeniden yapılanma süreci başlamış hızla gelişen teknolojik gelişmeler finans piyasalarında da gerçekleşmiştir. Bu teknolojik gelişmeler, artan rekabet ve talep sonucu var olan kurum ve kuruluşları kendilerini geliştirip ve yenilemek duruma bırakmış yeni finansal ürün ve süreç yeniliklerini ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de finansal sektör bankacılık ağırlıklı yapıya sahiptir. Bu nedenle bankacılık sektöründe gerçekleşen performansın düşük ya da yüksek olması finansal sisteme ve tüm ekonomiye etki etmektedir. Bu çalışmada finansal yenilikler ve bu yeniliklerin ticari bankalara etkileri araştırılmıştır. Buna göre, Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bankaların 2013-2021 döneminde müşterilerine sunduğu finansal yenilik hizmetlerinin finansal performanslarına etkisi çoklu regresyon analizi yöntemi ile incelenmiştir. Literatüre katkı sağlamak adına, sermaye gruplarına göre kamu-özel sermayeli bankalar ve tüm bankalar için analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular bankaların aktif ve özsermaye karlılığı açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial markets developed rapidly after the 1980s and started to operate in the international arena. With the internationalization, the modernization and restructuring process has started, especially in the banking sector, and rapidly developing technological developments have taken place in the financial markets. As a result of these technological developments, increasing competition and demand, existing institutions and organizations have left themselves to develop and renew, and new financial product and process innovations have emerged. The financial sector in Turkey has a banking-dominated structure. For this reason, low or high performance in the banking sector affects the financial system and the entire economy. In this study, financial innovations, and the effects of these innovations on commercial banks were investigated. Accordingly, the effect of financial innovation services offered by banks operating in the Turkish banking sector to their customers in the period 2013-2021 on their financial performance was examined by multiple regression analysis method. To contribute to the literature, an analysis was carried out for public-private capital banks and all banks according to capital groups. The findings obtained were evaluated in terms of return on assets and equity of banks.