Meme kanserinde sağkalım ve prognostik, prediktif faktörlerin araştırılması
Investigation of breast cancer survival, prognostic and predictive factors
  1. Tez No: 764462
  2. Yazar: MELİKE ALSANCAK ACET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERGUN ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Meme kanseri dünya çapında en sık görülen kanser olup, önde gelen ölüm sebepleri arasında yer almaktadır. Uygulanan erken tanı yöntemleriyle sağkalımda önemli iyileşmeler görülmüş olsa da meme kanseri mortalite oranlarıyla önemli bir halk sağlığı problemi olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı meme kanseri tanısında prognostik ve prediktif faktörleri incelemek ve bu faktörlerin sağkalıma etkisini araştırmaktır. Araştırma kapsamında 2010-2020 yılları arasındaki 10 yıllık periyotta Başkent Üniversitesi hastanesi polikliniklerine başvuran, meme kanseri tanısı konulmuş kadın hastaların verileri incelenmiş ve 1.096 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri hastane kayıt veri tabanından, E-nabız Kişisel Sağlık Sistemi'nden, telefon ile görüşme yolu ile hasta ve hasta yakınlarından toplanan tüm veriler SPSS yazılımına girilerek bu yazılım aracılığıyla değerlendirilmiştir. Sağkalım analizleri için Kaplan-Meier yöntemi kullanılmıştır. Kaplan Meier yönteminde Log Rank testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda tanı anındaki yaşın sağkalım üzerine anlamlı etkisi olduğu, 40-49 yaş arasında tanı almış olan hastaların diğer yaş gruplarına göre en yüksek sağkalım oranlarına sahip olduğu bulunmuştıur. Östrojen reseptörü, progesteron reseptörü durumu ve lenfovasküler invazyon durumunun meme kanserinde sağkalımı istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür. Ayrıca Ki-67'nin de moleküler subtiplerden bağımsız olarak prognozu etkilediği sonucuna varılmıştır. Histolojik alt tiplerin ve geçirilen cerrahi tipinin ve hormonoterapi almanın hastaların sağkalımını anlamlı ölçüde değiştirdiği görülmüştür. Meme kanserli hastaların tedavi yönetiminde evrelendirmeye ek olarak prognostik, prediktif faktörlerin önemli olduğu anlaşılmaktadır. Hastaların patolojik reseptör durumu sonuçları, tanı anındaki yaşı ve meme kanserinin histolojik tipi, geçirdikleri cerrahi tipi ve alınan tedavilerin prognozu değiştirdiği sonucuna varılmıştır. Sağkalım, prognostik ve prediktif faktörlerini inceleyen çalışmalar literatürde sınırlı sayıda olup bu konuyla ilgili daha uzun süreçleri kapsayan daha büyük ölçekte çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Meme kanseri, prognoz, prediktif, sağkalım, mortalite
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer and is among the leading causes of death. Although significant improvements in survival have been observed, with the early diagnosis methods applied, breast cancer continues to be an important public health problem with its mortality rates. The aim of this study is to examine the prognostic and predictive factors in the diagnosis of breast cancer and to investigate the effects of these factors on survival. Within the scope of the research, the data of female patients diagnosed with breast cancer who applied to the of Başkent University Hospital in the 10-year period between 2010- 2020 were examined and 1.096 patients were included in the study. All data collected from the hospital registry database, from the E-Nabız Personal Health System, from the patients and their relatives via telephone interviews were entered into the SPSS software and evaluated through this software. Kaplan-Meier method was used for survival analysis. Log Rank test was used in Kaplan-Meier method. As a result of the study, it was found that the diagnosis age had a significant effect on survival, and patients diagnosed between the ages of 40-49 had the highest survival rates compared to other age groups. It has been found that the estrogen receptor, rogesterone receptor status, and lymphovascular invasion status has significant effect on survival in breast cancer. In addition, it was concluded that Ki-67 affects prognosis independently of molecular subtypes. Histological subtypes and type of surgery and hormone therapy were found to significantly alter patients' survival. It is understood that prognostic and predictive factors are important in addition to staging in the treatment management of patients with breast cancer. It was concluded that the results of the patients' pathological receptor status, diagnosis age and histological type of breast cancer, type of surgery they underwent and the treatments received changed the prognosis. Studies examining survival, prognostic and predictive factors are limited in the literature, and there is a need for larger-scale studies covering longer periods on this subject. KEYWORDS: Breast cancer, prognosis, predictive, survival, mortality