النحو الكوفي في غنية الأريب عن شروح مغني اللبيب لـ 'مصطفى رمزي الأنطاكي' عرض ودراسة
Al-Nahv Al-Kûfi fi Ginniyyet Al-Arib ân Şuruh Muğanni Al-Labib Al-Mustafa Ramzi Al-antaki'، sunum ve çalışma
  1. Tez No: 764473
  2. Yazar: MUSTAFA ADEEB AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Tezimin adı (Al-Nahv Al-Kûfi fi Ginniyyet Al-Arib ân Şuruh Muğanni Al-Labib Al-mustafa Ramzi Al-antaki"، sunum ve çalışma). Tezin önemi، Kûfi dilbilgisinin şimdiki ve önceki statüsünden، özellikle de Kûfi dilbilgisinin، dilbilgisi kurallarını belirleyen، Arapça dilbilgisi doktrinlerinin ikincisi olmasından kaynaklanır. El-Muğni'nin değeri kaynaklar ve gramer kitaplarından gelmektedir. El-Antaki'nin tefsiri'nin değeri ise diğer tefsirlerden ve araştırmalardan gelmektedir. Araştırma، en önemli Kûfi gramer terimlerini ortaya koymayı، Kûfî gramer meselelerinin gerçekliğini ortaya çıkarmayı، bu konularda âlimlerden ziyade gramercilerin görüşlerini gözden geçirmeyi، bu doktrine yöneltilen eleştirilere ışık tutarak، Kûfi öğretinin asıl meselelerine ulaşmayı ve onlara atfedilenleri yanıtlamayı amaçlamıştır. Bazı rivayetlerde nakletmede veya işitmede hata vardır ve kûfîlerin kitaplarında bu rivayetler yalanlanmaktadır. Kûfîlerin anormal ve bozuk olanın hepsini aldığını söyleyenlere cevap olarak، Kûfe gramercilerinin kendi aralarında farklılık gösterdiği bazı meseleleri ele aldım ve en doğru olanı bulmaya çalıştım. Hatta bazı gramerciler، Kûfilerin benimsediği bazı Kur'an okumalarını keyfi olarak inkar ettiler. Çalışmam، Kûfiler tarafından söylenen konular ve Kûfiler hakkında söylenenler hakkındadır. Araştırmamda Kûfi meselelerini okumak ve incelemek için tümevarım yöntemi، analiz، deliller، nelerin yanlış olduğu ve bu hususta neyin mutabık olduğunun bir açıklaması için analitik yöntem gibi bazı yöntemler، görüşleri analiz ettikten، tartıştıktan ve en doğru olanları tercih ettikten sonra tanımlamak için tanımlayıcı yaklaşım ve daha önce bahsedilen yaklaşımlar arasında bir paya sahip olan، eksikliklere، yanılgı yoluyla yapılan eleştirilere ve bahanelere yanıt vermede araştırmacının ruhunu temsil eden eleştirel yaklaşımı kullandım. Araştırma giriş، önsöz ve üç bölümden oluşmaktadır. Önsöz: El-Antaki'nin hayatının bir kısmını، Kûfi mezhebinin ortaya çıkışını، en önemli şahsiyetlerinin hayatını ve en önemli Kûfi terimleri hakkında kısa bir bölümü içerir. Birinci bölüm: Bazı isimleri ve bazı terimleri tanımlamaktadır. Daha sonra merfu، mensup، mecrur isimleriyle ilgili bazı konuları analiz ederek alimlerin onlar hakkındaki görüşlerini ve sözlerini alıntılarla birlikte arz ettim. Bazı mantıksız analizleri ve yararsız görüşleri de sundum. İkinci bölüm: Merfu، mansup ve meczum fiillerini anlatmaktadır. Böylece Kûfiler bazı şüphe ve kesinlik fiillerini ortaya çıkardılar، bunlar üzerine kuralları inşa ettiler. Bazı konularda merfu fiilleri mansup، bazu konularda ise tam tersi duruma getirdiler. Üçüncü bölüm: Harflerle ilgilidir ve içinde birden fazla anlam için harflerin tek bir harfe dahil edilmesinden، aynı harfi birden fazla yerde nasıl birden fazla anlamla kullanıldığından، fazlalıkların nasıl yapıldığından، bazı harflerin işlevsiz kullanılmasından ve diğer konulardan bahseder.
Özet (Çeviri)
The name of my thesis (alnahw alkufiu fi ghaniat al'arib ean shuruh mughaniy allabib li“mustafaa ramzi al'antakii ”، presentation and study). The importance of the thesis derives from the current and previous status of Kufic grammar، particularly that it is the second of the Arabic grammar doctrines that determines the rules of grammar. The value of al-Mughni comes from the sources and grammar books. The value of al-Antaki's tafsir comes from other tafsir and researches. The research aimed to reveal the most important Kufi grammatical terms، to reveal the reality of Kufi grammatical issues، to review the views of grammarians rather than scholars on these issues، to reach the main issues of Kufic teaching and to answer those attributed to them by shedding light on the criticisms directed at this doctrine. In some narrations، there is an error in transmission or hearing، and these narrations are denied in the books of the Kufis. In response to those who say that the Kufis take all that is abnormal and corrupt، I have addressed some of the issues in which the grammarians of Kufa differ among themselves and tried to find the most correct one. Some grammarians even arbitrarily denied some readings of the Qur'an adopted by the Kufis. My work is about the topics spoken by the Kufis and what is said about the Kufis. In my research، some methods such as the inductive method for reading and studying Kufi issues، analysis، evidence، the analytical method for an explanation of what is wrong and what is agreed on، the descriptive approach to define the views after analyzing، discussing and choosing the most correct ones، and more I used the critical approach، which represents the spirit of the researcher in responding to deficiencies، false criticism and excuses، which has a share among the approaches mentioned above. The research consists of introduction، preface and three parts. Foreword: Contains part of al-Antaki's life، the emergence of the Kufi school، the life of its most important figures، and a brief section on the most important Kufi terms. Part one: It defines some nouns and some terms. Afterwards، I analyzed some issues related to the names of merfu، member، mecrur and presented the views and words of scholars about them with quotations. I also presented some illogical analysis and useless views. The second part: It describes the verbs merfu، mansup and meczum. Thus، the Kufis revealed some acts of doubt and certainty، and built the rules on them. In some subjects، they made merfu verbs mansup، and in other subjects، they turned them into the opposite. The third part: It is about letters and it talks about including letters in a single letter for more than one meaning، how the same letter is used in more than one place with more than one meaning، how the redundancy is made، the use of some letters non-functional، and other topics.