The spousal loss experiences of women after the soma mine disaster: An interpretive phenomenological analysis
Soma maden faciası sonrasında kadınların eş kaybı deneyimleri: Bir yorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
  1. Tez No: 764472
  2. Yazar: İPEK DEMİROK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
2014 yılında gerçekleşen Soma maden faciası Türkiye madencilik tarihinde en fazla can kaybı yaşanan endüstriyel kazadır. Bu çalışmada, facia dolayısıyla eş kaybı yaşayan kadınların yas süreçlerinin ve hayatlarındaki değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır. Eşlerini faciada kaybeden, yaşları 21-47 arasında değişen on yedi kadın bu çalışmaya katılmıştır. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmış, sonrası mülakatlar yazıya dökülmüştür. Yazıya dökülen mülakatlar Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonrasında dokuz üst tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar şöyledir: 1) Olayın algılanışı; 2) olayı anlamlandırma; 3) psikolojik sonuçlar; 4) kayıptan sonra değişimler; 5) eş kaybı yaşayan bir kadın olma deneyimi; 6) kayıpla baş etme; 7) madenci ailesi olma; 8) adalet arayışı; 9) psikolojik destek. Araştırmacı bulguları var olan travmatik kayıp ve yas literatürü çerçevesinde tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
The Soma mine disaster in 2014 was the deadliest industrial accident in Turkish mining history. The present study aimed to examine the experiences of women who lost their spouses in this disaster, considering their grief processes and the changes in their lives after the losses. Seventeen women whose ages ranged between 21 and 47 participated in this study. Semi-structured interviews were conducted with each participant. The transcribed interviews were analyzed by using the Interpretative Phenomenological Analysis. Nine superordinate themes were emerged from the analysis. These themes were as follows: 1) Perception of the event; 2) meaning-making of the event; 3) psychological consequences; 4) changes after loss; 5) experiences of spousal loss as a woman; 6) coping with the loss; 7) being a miner family 8) search for justice; 9) psychosocial Support. The researcher discussed the study findings with the existing literature on bereavement and grief. Further, the researcher outlined the study's implications for psychosocial services and clinical interventions. Finally, limitations and future directions were discussed.