Cumhuriyetten günümüze sosyal bilgiler ve hayat bilgisi ders kitaplarında sağlık konularının yer alma durumu
Inclusion of health subjects in social studies and life sciences textbooks from the Republic to the present
- Tez No: 764479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KILCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Ders kitapları eğitim sürecinde kullanılan materyaller arasında oldukça önemli bir rol almaktadır. Bu araştırma, Cumhuriyetten günümüze kadar okullarda okutulan sosyal bilgiler, hayat bilgisi, yurt bilgisi ders kitaplarını, sağlık konularını ele alma durumlarını incelemektedir. 1924-2020 yılları arasında okullarda okutulan sosyal bilgiler, hayat bilgisi, yurt bilgisi ders kitapları incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemine uygun olarak gerçekleştirilmiş ve veri toplamak için dokuman analizinden yararlanılmıştır. Ders kitapları üzerinden elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ders kitaplarında hayat bilgisi dersinde sağlık konularına sıkça yer verildiği, sosyal bilgiler kitaplarında daha az yer verildiği, sınıf seviyesi arttıkça da yer alma durumunun azaldığı sonucuna varılmıştır. Sosyal bilgiler dersinde sağlık konusuna daha çok değinilmesi gerekildiği düşünülmektedir. Sosyal bilgiler ve hayat bilgisi ders kitaplarında özellikle toplumu büyük ölçüde etkileyebilecek bulaşıcı hastalıklar ve korunma yollarına detaylı olarak değinilmelidir.
Özet (Çeviri)
Textbooks play a very important role among the materials used in the education process. This research examines the social studies, life studies, civics textbooks taught in schools from the republic to the present, and the state of dealing with health issues. Social studies, life studies and civics textbooks taught in schools between 1924 and 2020 were examined. The research was carried out in accordance with the qualitative research method and document analysis was used to collect data.Content analysis was used to analyze the data obtained from the textbooks. As a result of research, it is concluded that although health topics are frequently included in the life studies textbooks, they are less often included in social studies books. On the other hand, it is observed that there is a decrease of including health topics as grade level rises. It should be included in detail that especially infectious diseases that can greatly affect the society and ways of prevention in social studies and life studies textbooks.