The role of nationalism and religious dynamics on the non-resolution of conflict: The case of Kashmir conflict
Çatışmaların çözümsüzlüğünde milliyetçilik ve din dinamiklerinin etkisi: Keşmir çatışması örneği
  1. Tez No: 764486
  2. Yazar: BERİL MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞULE CANAN SOKULLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Milliyetçi ve dini sebeplerden kaynaklanan devletler arasındaki çatışmalar, toplumun tarihi ve kültürel geçmişinde derin köklere sahiptir. Öte yandan Keşmir coğrafyasının hem Hindistan hem de Pakistan için stratejik ve ekonomik açıdan önemi, Keşmir anlaşmazlığını çok daha karmaşık bir hale getirmektedir ve çözülmesini zorlaştırmaktadır. Birleşmiş Milletler konuya dâhil olmasına rağmen kalıcı bir çözüm bulamamıştır. Birleşmiş Milletler'in Keşmir davasında başarısız olmasının bazı nedenleri var ve bu nedenler teorik yaklaşımlarla incelenebilir. Bu çalışmada, konunun tarihsel bağlamı dikkate alınarak, liberal ve realist teorilerin karşılaştırmalı analizi yapılmış ve BM'nin Keşmir çatışmasına ilişkin kararı üzerinde incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, Birleşmiş Milletler'in Keşmir çatışmasındaki başarısızlığının nedenlerini açıklamaktır. Milliyetçilik ve din, çatışmanın asıl nedenleri ve çözüm sürecinin önündeki engellerdir. Bu anahtar kavramların, Keşmir davasının nedenleri olarak, BM kararlarında yeterince dikkat çekip çekmediği, bu araştırmanın asıl konusudur. Gerçekçiliğin liberalizmden daha açıklayıcı olup olmadığını anlamak için Birleşmiş Milletler kararlarının realist ve liberal yönleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The clashes between the states which are derived from nationalist and religious causes, have deep roots in historical and cultural background of the society. On the other hand, the importance of the Kashmir's geography for both India and Pakistan as strategic and economic point of view makes the Kashmir dispute much more complicated and harder to resolve. Although United Nations involved to the issue, it did not able to find a permanent solution. There are reasons of the UN's failure on Kashmir case and, these reasons can be examined with theoretical approaches. In this study, comparative analysis of liberal and realist theories has examined through the result of the UN's resolution for Kashmir conflict, by taking the historical context of the issue into consideration. The purpose of this research, was to explain the causes of United Nations' failure in Kashmir case. Nationalism and religion are the reasons of the conflict and the obstacles for the resolution process. These key concepts, as reasons of Kashmir case, got enough attention in UN resolutions or not, is the core subject of the research. Realist and liberal aspects of United Nations resolutions had been discussed to find out if realism is more explanatory than liberalism or otherwise.