'Ay'ın evreleri' konusunun Fen Bilimleri Dersi müfredatındaki yerinin uzamsal düşünme becerisi gelişimi ile ilişkilendirilmesi
Associating the place of the subject of 'the phases of the moon' in the Science Curriculum with the development of spatial thinking skills
  1. Tez No: 764515
  2. Yazar: MERVE KESKİN ABDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzamsal düşünme becerisinin sınıf düzeyi ile gelişimini tespit etmek ve Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda 5. sınıfın 1. ünitesinde yer alan Ay'ın Evreleri konusunun ortaokul öğrencilerinde anlaşılma düzeyini belirlemektir. Araştırmada kullanılan model, ilişkisel tarama modelidir. Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı üç farklı ortaokulda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan toplam 121 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Uzamsal Yetenek Testi”(UYT) ve“Akademik Başarı Testi”(ABT) kullanılarak toplanmıştır. Veriler nicel analiz yöntemleri ile SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ilişkisiz örneklemler (bağımsız gruplar) t-testi, Gabriel ve Hochberg çoklu karşılaştırma testleri, ve Pearson korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Bütün analizler p0,05). Ancak alt boyutları da dâhil olmak üzere uzamsal düşünme becerisi ve akademik başarı sınıf düzeyinin artması ile birlikte artış göstermektedir. Uzamsal düşünme becerisi, 5. sınıfta %32,9 düzeyinde iken sonraki sınıflarda düzenli bir artış göstermekte ve 8. sınıfta %78,9 düzeyine çıkmaktadır. 6. sınıftaki düzeyin 5. sınıftan anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the development of spatial thinking skill with age and the level of the middle school students' understanding about the Phases of the Moon subject which is the 1st unit of the 5th grade in the Science Curriculum. Relational screening model was used in the research. The sample of the study consists of a total of 121 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades of three different secondary schools in Lüleburgaz district of Kırklareli province.“Spatial Ability Test”(UYT) and“Academic Achievement Test”(ABT) were used for collecting the data. The analysis of the data was made with quantitative analysis methods by using SPSS 25.0 program. One-way analysis of variance (ANOVA), unrelated samples (independent groups) t-test, Gabriel and Hochberg multiple comparison tests, and Pearson correlation analysis were used. In addition, all analyzes were evaluated at p0.05). However, spatial thinking skills and academic achievement, including its sub-dimensions, increased with the increase in grade. While spatial thinking skill was at the level of 32.9% in the 5th grade, it showed a regular increase in the following grades and reached 78.9% in the 8th grade.