Subjektif tinnitusa internet tabanlı yaklaşımın uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of applicability of internet-based approach to subjective tinnitus
- Tez No: 764514
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT NACİ ÖZLÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Subjektif tinnitus şikâyeti bulunan yetişkinlerde internet tabanlı yazılımların kullanımının uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Subjektif tinnitus şikâyetiyle kliniğe başvuran 20- 60 yaş bireylere, Yetişkin Hasta ve Tinnitus Profili Formu, TEÖ (Tinnitus Engel Ölçeği), Tinnitus şiddet, süre ve rahatsızlık derecelerini belirlemek için NAS (Görsel Analog Ölçeği), SF-36 (Yaşam Kalitesi Kısa Formu), MMT (Mini Mental Test) ve KAÖ (Koronavirüs Anksiyete Ölçeği) uygulandı; işitme (saf ses ve yüksek frekans odyometrisi) ve tinnitusla ilgili parametrelerin ölçümü klinikte geleneksel olarak gerçekleştirildi ve bunlardan bazıları (saf ses işitme ve tinnitus frekansı eşleştirme ölçümü) telefon uygulamaları yoluyla bireylere tekrarlatıldı. Değerlendirmelerden sonra içleme kriterlerine uygun olduğu belirlenen 54 katılımcı yaş, işitme durumları, tinnitus dereceleri benzer olacak şekilde 1. Basamak Tinnitus Bilgilendirme hizmetini yüz yüze ve uzaktan canlı bağlantı yoluyla alacak şekilde ikiye ayrıldı. Yüz yüze/Uzaktan Bilgilendirme hizmetinin sunumunda bir standart oluşturmak amacıyla çalışma kapsamında bir görsel materyal tasarlanmıştır. Bu materyal eşliğinde yapılan bilgilendirmeden sonra katılımcıların tinnitusla ilgili mevcut durumlarının ve hizmet memnuniyet seviyelerinin belirlenmesi için ölçeklerden yararlanılmıştır. Bilgilendirmeyi 2 farklı yöntemle alan gruplar arasında TEÖ, NAS ve bilgilendirme memnuniyet skorları açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
It is aimed to investigate the appropriateness of the use of internet-based software in adults with subjective tinnitus complaints. Patients between the ages of 20 and 60 who applied to the clinic with the complaint of subjective tinnitus, Patient İnformation Form, Tinnitus Handicap Index (THI), Numeric Analog Scale (NAS) to determine the severity, duration and discomfort of tinnitus, Quality of Life Short Form (SF36), Mini Mental Test (MMT) and Coronavirus Anxiety Scale (CAS) were applied; Parameter measurements related to hearing (pure sound and high frequency audiometry) and tinnitus were performed traditionally in the clinic and some of them via telephone applications. After the evaluations, 54 participants who were determined to be suitable for the inclusion criteria were divided into two groups to receive the“1st Level Tinnitus Information service”face-to-face and online, with similar age, hearing status, and tinnitus degrees. A visual material was designed within the scope of the study in order to establish a standard in the provision of face-to-face/online Information service. After the briefing with this material, scales were used to determine the current status and service satisfaction levels of the participants regarding tinnitus. There was no significant difference between the groups that received the information with 2 different methods in terms of THI, NAS and information satisfaction scores (p>.05).