Bâtıniliğin tarihi serüveni
The historical adventure of Islamic esotericism
- Tez No: 764517
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanlar tarih boyunca hep kendilerinden üstün bir varlığın ya da varlıkların olduğuna inanmışlardır. Çeşitli yollarla o varlıklara ya da varlığa hürmet ve ibadet etmişlerdir. Tüm bu inanç sistemlerine“Din ”adı verilmiştir. Ayrıca Din kavramını ortaya koyan insanlar, dinlerinde ikililikler de çıkartmışlardır. Bu sadece farklı inanç esaslarını benimsemelerinden değil seküler yaşam tarzına olan eğilimlerinin zamanla artmasından da kaynaklanabilir. Dinlerde ikililikler ortaya çıkaranlar arasından seçilmiş olduklarını düşünenler, ilahlığını insanlara kabul ettirmeye çalışanlar ve hatta yeni bir dinin kurucuları olduklarını iddia edenler olmuştur. Antik Mısır inancının doyasıya yaşandığı dönemlerde, Firavunların sadece şekil ve zaman değiştirdiğini söylemek mümkündür. Çünkü hem Tanrı hem Kral olmak sadece Firavuna özgü kalmamıştır. Kral olarak nitelendirilmeseler de yeni bir dinin kurucuları da ilahlığını ortaya koyduğunda farklı bir mana çıkarmak çokta olası değildir. Esasen Antik Mısırlıların sadece Hermetik görüşleri değil ilah inançları da daha sonraki nesillerde yer edindiği söylenebilir. Daha sonra anlatılacak olan görüşlere bakıldığında konu daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Bu yüzden her inancın bir firavunu muhakkak olmuştur denilebilir. Gizli bir öğreti olan Hermetizm, Ezoterizm veya Bâtıniliğin tarihsel süreçte neler yaptığına ve bu inancın ne denli insanları etkilediği konusu bu tezde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have always believed that there is a being or beings superior to them. They respected and worshiped these beings or being in various ways. All these belief systems are called religion. In addition, people who introduced the concept of religion also revealed dualities in their religion. This is not only because they adopt different principles of faith, but also because of their commitment to the secular lifestyle. Of course, there were these who thought that they were chosen among them, tried to make people accept their divinity, and even became the founders of a new religion. It is possible to say that the Pharaohs only changed shape and time during the periods when was lived the Ancient Egyptian belief to the fullest. Because being both God and King is not unique to him. Although they are not qualified as kings, it is not very likely to have a different meaning when the founders of a new religion reveal their divinity. In fact, it can be said that not only Hermetic views but also divine beliefs took place in later generations from Ancient Egypt. The subject will be understood more clearly when we look at the views that will be explained later. For this reason, it can be said that every faith has a pharaoh. It is tried to be discussed in this thesis what the secret teaching of Hermetism, Esotericism or Islamic Esotericism has done in the historical process and how this belief affects people.