Physics and trigger studies with atlas dedector
Atlas dedektörü ile fizik ve tetikleme çalışmaları
- Tez No: 76453
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV Özet Bu tez çalışması genel olarak CERN'deki büyük hadron çarpıştırıcısının (LHC) üzerindeki ATLAS detektörü ile ilgili fizik analizlerini ele alacaktır. Okuyucu bunun yanısıra CERN hakkında tarihsel bir açıklama da bulacaktır. Böyle bir laboratuarın kurulmasının amacına, gelişmelere, başarılara, hedeflere ve gelecekle ilgili planlara kro nolojik sıra ile değineceğiz. Detektörün fizik hedefleri, yapısı, çalışma prensibi, alt sistemleri ve data akış karak teri hakkında gerekli bilgiler verilecektir. Detektörün yanısıra, LHC'nin yapısı hakkında da bilgi sunulacaktır. Bu çalışmanın asıl bölümü, CERN'deki çalışmalarımız sırasında, müon tetikleme verimlilikleri ile ilgili kısmını yazmış bulunduğumuz, hızlı detektör simülasyon programı ATLFAST'ı kullanarak yaptığımız fizik ve tetikleme analizlerinden oluşmaktadır. H -> ZZ* -» 4/i sinyali ve ilgili arka-zemin sinyalleri, tetiklemeli ve tetiklemesiz durumlar için analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill Abstract This thesis study will in general be handling physics analysis concerned with the ATLAS detector at the LHC at CERN. However, reader will find a historical introduc tion about CERN. We will be mentioning the purpose of establishing such a labrotary, the developments, achievements, goals and future plans in chronological order. An efficient description of the experiment will be introduced in terms of the physics goals, detector's construction, working principle, its subsystems and data flow charac teristics. Besides the structure of the detector, we will be mentioning the structure of the LHC. The main part of this work will be the physics and trigger analysis using the fast simulation program ATLFAST, to which we had officially introduced the routine for the muon trigger efficiencies during our studies at CERN. The H - > ZZ* - > 4/i signal, and its backgrounds will be analyzed with and without trigger requirements.