İnşaat hukukunda nama ifa
Substitute performance in construction law
- Tez No: 906691
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tez çalışmamızın araştırma konusu, inşaat sözleşmeleri kapsamında tarafların yapma borcu niteliğindeki yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde alacaklı tarafa Türk Borçlar Kanunu m. 113 f. 1 ile tanınan ve eser sözleşmeleri özelinde eserin ayıplı ya da sözleşmeye aykırı olarak meydana getirileceğinin anlaşılması halinde istisnai olarak düzenlenen ve m. 473 f. 2 ile tanınan nama ifa hakkının hukuki niteliği, şartları ve hukuki sonuçlarının doktrinde yer alan görüşler ve uygulama bakımından önem taşıyan Yargıtay kararları çerçevesinde ayrıntılı bir şekilde incelenmesidir. İnşaat sözleşmeleri özelinde nama ifa hakkını incelemeyi amaçlayan bu çalışma, giriş ve sonuç bölümleri haricinde üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak inşaat sözleşmesi, tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafları ve konu bakımından önem arz etmesi sebebiyle detaylı olarak tarafların borçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde nama ifa kavramı ve bu kavramın genel hüküm niteliğindeki TBK m. 113 f. 1 kapsamında inşaat sözleşmeleri özelinde değerlendirilmesine yer verilmiş, nama ifanın hukuki niteliği, doktrinde yer alan görüşler, koşulları, yüklenicinin teslim borcunda temerrüdü ile işsahibinin yükümlülük niteliğindeki işbirliğinde bulunma eylemleri kapsamında değerlendirme yapılarak son olarak nama ifanın hukuki sonuçlarına yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise eser sözleşmeleri özelinde istisnai olarak düzenlenen ve eserin ayıplı ya da sözleşmeye aykırı olarak meydana geleceğinin açıkça anlaşılması halinde TBK m. 473 f. 2 ile işsahibine tanınan nama ifa hakkı inşaat sözleşmeleri özelinde incelenmiş olup, bu kapsamda öncelikle hükmün hukuki niteliği, uygulanma şartları ve hukuki sonuçlarına yer verilmiş olup, akabinde yapının ayıplı teslimi halinde işsahibinin nama ifa hakkının bulunup bulunmadığına ilişkin doktrinde yer alan tartışmalar incelenerek çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research topic of this thesis is a comprehensive examination of the legal nature, conditions, and consequences of the right to substitute performance granted to creditors under Article 113, paragraph 1 of the Turkish Code of Obligations. This right applies in situations where parties fail to fulfill their performance obligations under construction contracts. Additionally, it explores the exceptional provisions outlined in Article 473, paragraph 2, which apply when it is evident that the work will be defective or non-compliant with the contract. The analysis is framed within relevant doctrinal perspectives and significant rulings from the Court of Cassation regarding its application. This study aims to investigate the right to substitute performance specifically within construction contracts and is structured into three main sections, excluding the introduction and conclusion. The first section provides a general overview of construction contracts, including their definition, essential elements, legal nature, involved parties, and a detailed discussion of the obligations imposed on these parties due to their significance in this context. The second section focuses on the concept of substitute performance and evaluates its application within construction contracts as per Article 113, paragraph 1 of the Turkish Code of Obligations. This section examines the legal nature of substitute performance, prevailing doctrinal views, applicable conditions, instances of contractor default in delivery obligations, and the employer's duty to cooperate as an obligation. It concludes with an analysis of the legal consequences associated with specific performance. In the third and final section, we analyze the right to specific performance as exceptionally regulated under contracts for work and conferred upon employers under Article 473, paragraph 2 of the Turkish Code of Obligations. This provision applies when it is clearly established that the work will be defective or non-compliant with contractual terms. This section addresses the legal nature of this provision, its conditions for application, and its legal consequences. The study concludes by examining doctrinal debates regarding whether employers retain the right to substitute performance in cases involving defective delivery of structures.