İlkokul 3. ve 4.sınıf öğrencilerinin güvenli internet kullanımlarına yönelik öğrenci, veli ve sınıf öğretmenleri görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of students, parents and classroom teachers about safe internet use of primary school 3rd and 4th grade students
- Tez No: 764551
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küçük yaşlardaki çocuklarda interneti güvenli bir şekilde kullanma bilinci oluşmadığı için internet ortamında risklerle ve tehlikelerle karşılaşmaları ve bu tehlikelerden olumsuz yönde etkilenmeleri yetişkin bireylere göre daha fazla karşılaşılan bir sorundur. Özellikle siber zorbalık yaşayan çocuklarda çeşitli olumsuz duygu değişimleri olmaktadır. Eğer çocuk internet üzerinden yaşadığı sorunları anlatıp yardım alabileceği bir yetişkine sahip değilse sorunlarına çözüm bulmak için daha fazla uğraşmakta, bu zorlu süreçte çocuğun ruhsal sağlığını kötü etkilemektedir. Bilinçli ve internet kullanımına hâkim bireylerin çocukları da diğer çocuklara göre daha avantajlıdır. Çocuğunu denetleyip, nasıl davranması gerektiğini anlatan ve internet risklerini çocuklarına açıklayan ebeveynlerin çocukları, gelecekte karşı karşıya gelebilecekleri sorunlardan sonra ailesinden çekinmeden yardım istemektedirler. Sadece çocuğa değil yetişkinlere de güvenli internet kullanımıyla ilgili bilgi vermek önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı ilkokul 3. ve 4.sınıf öğrencilerinin güvenli internet kullanım durumlarının öğrenci, veli ve sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada Trabzon ilindeki üç farklı okulda toplam 100 öğrenci,20 veli ve 20 sınıf öğretmeni ile çalışılmıştır. Veriler yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin interneti çoğunlukla video izlemek ve oyun oynamak amacıyla kullandığı saptanmıştır. Birçok öğrencinin internette riskli durumlarla karşı karşıya kaldığı belirlenmiştir. Ailelerin çoğunun evinde güvenli internet profili kullanmadığı ve bu konuda bilinç düzeylerinin de düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since young children do not have the awareness of using the internet safely, it is a problem that they encounter risks and dangers in the internet environment and are negatively affected by these dangers compared to adults. There are various negative emotional changes, especially in children who experience cyberbullying. If the child does not have an adult that he or she can talk to about the problems he or she is experiencing over the internet and get help, he tries harder to find solutions to his problems, and this affects the mental health of the child badly in this difficult process. Children of individuals who are conscious and have a good command of internet use are also more advantageous than other children. Children of parents who supervise their children, explain how to behave and explain the risks of the internet to their children, ask their families for help without hesitation after the problems they may face in the future. It is important to inform not only children but also adults about safe internet use. The aim of this research is to examine the safe internet usage status of primary school 3rd and 4th grade students in line with the opinions of students, parents and classroom teachers. Qualitative research method was adopted in the study. In the research, a total of 100 students, 20 parents and 20 classroom teachers were studied in three different schools in Trabzon. The data were collected using the structured interview technique. Research data were analyzed by descriptive analysis method. According to the results of the research, it was determined that the students mostly use the internet for watching videos and playing games. It has been determined that many students are faced with risky situations on the Internet. It has been observed that most of the families do not use a secure internet profile at home and their awareness level is low.