Kurumsal iletişimin motivasyon üzerindeki etkisi: Jandarma Genel Komutanlığı'nda bir uygulama
The effect of corporate communication on motivation: An application on The General Command of Gendarme
  1. Tez No: 764612
  2. Yazar: TANSU GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Administration, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmada kurumsal iletişim düzeyinin çalışan motivasyonunu ne denli etkilediği ve çalışanların demografik özelliklerinin kurumsal iletişim ve çalışan motivasyonu seviyelerine göre anlamlı şekilde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Jandarma personeli üzerinde yapılan bu çalışmada, çıkan anket sonuçlarına bakıldığında toplamda n=409 katılımcı yer almıştır. Çalışmada motivasyon ölçeği ve kurumsal iletişim ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde faktör, güvenilirlik, korelasyon, regresyon analizleri, bağımsız örneklem t testi, varyans analizi ve Sidak ikili karşılaştırma testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 23.00 paket programı ile yapılmıştır. Kurumsal iletişim düzeylerinin katılımcıların motivasyon düzeylerini arttıracağı sonuç olarak görülmektedir. Personellerin cinsiyeti, yaşı, eğitimi ve kıdem düzeyleri bakımından kurumsal iletişim ve motivasyon düzeylerinde farklılıkların olduğu görülmüştür. Medeni durum ve gelir düzeyi bakımından ise farklılık olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was examined how the level of corporate communication affects employee motivation and whether the demographic characteristics of the employees differ significantly according to the levels of corporate communication and employee motivation. In this study conducted on gendarmerie personnel, there were n=409 participants in total when the results of the survey were taken into account. Motivation scale and corporate communication scale were used in the study. Factor, reliability, correlation, regression analysis, independent sample t test, analysis of variance and Sidak pairwise comparison test were used in the analysis of the data. Analyzes were made with SPSS 23.00 package program. As a result, it is seen that the level of corporate communication increases the motivation levels of the participants. It has been observed that there are differences in terms of gender, age, education and seniority levels of the personnel in institutional communication and motivation levels. It was understood that marital status and income level did not make any difference in terms of motivation and corporate communication levels.