Satışlarda garanti karşılıkları: Türkiye uygulaması, sorunlar ve öneriler
Warranty provisions for sales: Turkey application, problems and recommendations
- Tez No: 764622
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte garantili ürünlerinde satışı artmaktadır. Satış sonrası verilen garanti hizmeti hem üretici açısından hem tüketici açısından önemli bir yere sahiptir. Yasal garanti süreci, ürünün satışı yapıldığı anda başlamaktadır. Üretici, garanti belgelerinde yer alan maddelere göre garanti süresi boyunca tamir masraflarını karşılamak zorundadır. Oluşan bu garanti masrafları, işletmeler açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Garanti masraf tutarı, finansal tablo raporlarını ve ürünün maliyetini büyük oranda etkilemektedir. Türkiye'de firmaların çoğunluğu, finansal raporlarını Vergi Usul Kanunu (VUK)'nda yer alan hükümlere göre düzenlenmektedir. Fakat pasif tarafındaki yükümlülük VUK'a göre karşılık ayrılmadığı için mali tablo kullanıcılarını yanıltmaktadır. Doğru ve gerçeği yansıtmadığı için, firma hakkında doğru karar verilmesinde engel olmaktadır. Bağımsız denetime tabi çok az sayıda firma, finansal tablolarını Türkiye Muhasebe Standartları (TMS)'na göre düzenlenmektedir. Garanti karşılıklar konusunu, detaylı olarak inceleyen standart TMS 37 Standardıdır. Bu standart kapsamında; standardın amacı ve önemi, karşılığın tanımı, hesaplama yöntemleri, ölçme kuralların uygulanması ve muhasebeleştirilme süreçleri incelenmiştir. Çalışmada Vergi Mevzuatına göre, satışlarda garanti karşılıkları konusu açısından yeni bir düzenleme yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Standart ve Vergi Mevzuatları açısından garanti karşılıkları konusu farklılıkları tespit edilmiştir. Garanti karşılık oranı hesaplayabilmek için geliştirilmiş yazılım programının simülasyon çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, satışlarda garanti karşılıkların Türkiye uygulaması, uygulanırken ne gibi sorunların oluşturduğunu ortaya koymak ve sorunlar için öneriler sunmaktır. Kamu Aydınlatma Platformu (KAP)'nda Borsa İstanbul'da işlem gören 2020 yıllarındaki 20 farklı firmanın finansal tablolarına göre TMS 37 Karşılıklar, Koşullu Borçlar ve Koşullu Varlıklar Standardı (TMS 37) kapsamındaki garanti karşılık tutarları analiz edilmiştir. 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki geçmiş dönem garanti maliyet tutarları satış tutarlarına oranlaması yapılmıştır. Bu garanti oranı ile satışlara kıyasla garanti tutarının artış ve azalışları ortaya konmuştur. Bu çalışma sonucunda, Türkiye'de garanti karşılık tutarının hesaplama yöntemlerine ulaşırken, karşımıza çıkan sorunlar ve engeller tespit edilmiştir. Standartlar ve vergi mevzuat çerçevesinde çözüm önerileri sunulmuştur. Borsada işlem gören firmaların garanti maliyet konuları çoğunlukla kilit denetim konusuna dahil edilip bilgi vermekten kaçındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing technology, the sale of guaranteed products is increasing. The warranty service provided after the sale has an important place both from the point of view of the manufacturer and from the point of view of the consumer. The legal warranty process begins as soon as the product is sold. The manufacturer is obliged to cover the repair costs during the warranty period according to the items in the warranty documentation. These warranty costs, which are formed, have a very important place from the point of view of enterprises. The amount of warranty costs greatly affects the reports of the financial statements and the cost of the product. The majority of companies in Turkey prepare their financial reports in accordance with the provisions contained in the Tax Procedure Code (TPC). However, since the liability on the passive side is not allocated in accordance with TPC, it misleads the users of the financial statements. Since it is true and does not reflect the truth, the right decision will not be made about the firm. A very small number of companies that are subject to independent audit, their financial statements are regulated in accordance with the Turkish Accounting Standards (TAS). According to the current contracts, approximate amounts have been calculated based on past experience. The standard that examines the guarantee provision issue in detail is TMS 37 Standard. Within the scope of this standard; The purpose and importance of the standard, definition of provision, calculation methods, application of measurement rules and accounting processes are examined. In the study, according to the Tax Legislation, the need to make a new regulation in terms of guarantee provisions in sales has emerged. Differences in the subject of guarantee provisions have been determined in terms of Standard and Tax Legislation. The simulation study of the developed software program is included in order to calculate the guarantee reserve ratio. The aim of this study is to reveal the Turkish practice of guarantee reserves in sales, what kind of problems they cause while applying, and to offer suggestions for the problems. Guarantee provision amounts within the scope of TAS 37 Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets Standard (TAS 37) were analyzed according to the financial statements of 20 different companies traded in, Exchange Istanbul in the Public Disclosure Platform (PDP) in 2020. The ratio of the previous period warranty cost amounts to the sales amounts in 2018, 2019 and 2020 has been made. With this guarantee rate, the increase and decrease of the guarantee amount compared to the sales are revealed. As a result of this study, the problems and obstacles that we encounter while reaching the calculation methods of the guarantee provision amount in Turkey have been determined. Solution proposals were presented within the framework of standards and tax legislation. It has been determined that the companies traded in the stock exchange avoid giving information by including the warranty cost issues mostly in the key audit subject.