The third-party function of Turkey's ombudsman institution in resolving public disputes
Kamusal uyuşmazlıkların çözümünde Türkiye ombudsmanlık kurumunun üçüncü taraf fonksiyonu
  1. Tez No: 764628
  2. Yazar: HAZAL DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ ESRA ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışma, ombudsmanın vatandaşlar ve kamu kurumları arasındaki kamusal uyuşmazlıklarının çözümündeki üçüncü taraf işlevine ve Türkiye örneğinde üçüncü taraf işlevini kolaylaştıran ve zayıflatan faktörlere odaklanmaktadır. Ombudsman kurumları yıllardır idari, hukuki ve insan hakları işlevleri açısından değerlendirilmiştir. Son yıllarda ombudsmanın uyuşmazlık çözümü işlevine olan ilgi artmış olsa da bu işlevi anlamaya yönelik ampirik çalışmalar eksiktir. Bu çalışma, Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu örneğini inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Dünyanın en genç ombudsmanlık kurumlarından biri olan Kamu Denetçiliği Kurumu, uyuşmazlık çözüm kapasitesini artırmak amacıyla 2017 yılından itibaren dostane çözüm yöntemini kullanmaktadır. Bu çalışma öncelikle 1003 vaka üzerinden dostane çözüm yöntemini nicel olarak incelemektedir. Bulgular, dostane çözüm genel olarak gayri resmi ve interaktif uyuşmazlık çözümü ile ilişkili olmasına rağmen, Türkiye bağlamında bu yöntemin kullanımında ağırlıklı olarak resmi ve interaktif olmayan yöntemlerin baskın olduğunu göstermektedir. Bu farklılığın nedenlerini anlamak için çalışmada kurumun uzmanları ve üst düzey yetkilileri ile yapılan 24 yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Görüşmelerin analizinin ardından çalışma, Türkiye örneğinde ombudsmanın üçüncü taraf işlevini belirleyen beş ana faktörün otorite, esneklik, ağ, uyuşmazlık çözme kapasitesi ve tutum olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca, bu faktörlerin Türkiye'de bürokratik yasalcılıkla ilişkili olarak daha az interaktifliğe ve gayrı resmiliğe neden olduğunu oraya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the third-party function of ombudsman in resolution of public disputes between the citizens and public institutions and the factors undermine and facilitate its third-party function in the Turkish case. Ombudsman institutions have been evaluated in terms of administrative, legal, and human rights functions for years. Although interest in the ombudsman's dispute resolution function has increased recently, there is a lack of empirical studies of understanding this function. This study aims to fill the void by examining the case of Turkey's Ombudsman Institution. As one of the youngest ombudsman institutions in the world, the Ombudsman Institution of Turkey has been using the friendly-settlement method since 2017 to increase the dispute resolution capacity. This study firstly quantitatively examines the friendly-settlement method based on 1003 cases. Data shows that despite friendly settlement is associated with informal and interactive dispute resolution in general, its use in the Turkish context is heavily dominated by formal and non-interactive methods. In order to understand the reasons creating this divergence, the study uses 24 semi-structured interviews conducted with experts and senior officials of the institution. Following the analysis of interviews, the study shows that authority, flexibility, network, dispute resolution capacity, and the attitude are five major factors determining ombudsman's third-party function in the Turkish case. The findings also displays that these factors are causing less interaction and informality in relation to bureaucratic legalism in Turkey.