Ortaokul öğretmenlerinin okullarına ilişkin güven algıları ile kendilerini toparlama gücü arasındaki ilişki
The relationship between secondary school teachers' trust against their schools and their resilience
  1. Tez No: 764638
  2. Yazar: ASLI ZENCİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin okullarına ilişkin örgütsel güven algıları ile kendilerini toparlama gücü arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Nicel olarak tasarlanan bu araştırmada ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş ili merkez ilçeleri ve diğer bazı ilçelerindeki (Onikişubat, Dulkadiroğlu, Afşin, Elbistan, Göksun, Pazarcık ve Türkoğlu) ortaokullarda 2019-2020 eğitim-öğretim yılında görev yapan branş öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminin seçiminde, tabakalı örnekleme yöntemine gidilmiştir. Araştırma verileri üç bölümden oluşan bir anket aracılığıyla elde edilmiştir. İlk bölümde kişisel bilgilere ilişkin maddeler yer almaktadır. İkinci bölümde Daboval vd. (1994) tarafından geliştirilen ve Yılmaz (2006) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Okullarda Örgütsel Güven Ölçeği (OÖGÖ)”, son bölümde ise Friborg vd. (2005) tarafından geliştirilen, Basım ve Çetin (2011) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Parametrik testler çerçevesinde gerçekleştirilen analizler sonucunda, öğretmenlerin örgütsel güven algılarının ve kendilerini toparlama gücü düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin örgütsel güven algıları ile kendilerini toparlama gücü arasında doğru orantılı ve istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, uygulayıcılara ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' perceptions of organizational trust in their schools and their ability to recover. Relational survey model was used in this research, which was designed as quantitative. The universe of the research consists of branch teachers working in secondary schools in the central districts of Kahramanmaraş province and some other districts (Onikişubat, Dulkadiroğlu, Afşin, Elbistan, Göksun, Pazarcık and Türkoğlu) in the 2019-2020 academic year. In the selection of the research sample, stratified sampling method was used. Research data were obtained through a questionnaire consisting of three parts. In the first part, there are items related to personal information. In the second part, Daboval et al. (1994) and adapted into Turkish by Yılmaz (2006), the“Organizational Trust Scale in Schools (OÖÖÖ)”, and in the last part, Friborg et al. (2005) and adapted into Turkish by Basım and Çetin (2011), the Psychological Resilience Scale for Adults was used. As a result of the analyzes carried out within the framework of parametric tests, it was seen that teachers' perceptions of organizational trust and their level of self-recovery were high. In the study, a directly proportional and statistically significant but low-level relationship was found between teachers' perceptions of organizational trust and their ability to pull themselves together. In line with the research findings, some suggestions were made to practitioners and researchers.