Discursive constructions and visual representations of Syrian refugees: A focus on the media in Turkey
Türkiye medyasında Suriyeli mültecilerin söylemsel inşaası ve görsel temsilleri
  1. Tez No: 764637
  2. Yazar: İMGE YILDIRIM ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN YANIKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin medyadaki söylemsel inşasını ve temsillerini Türkiye'deki daha geniş milliyetçilik politikaları ve birbirleriyle çatışan ulusal kimlik anlatılarıyla bağlantılı olarak araştırıyor. Bu amaçla tiraj büyüklüğü, okuyucu kitlesi ve ideolojik yönelimleri dikkate alınarak seçilen 5 ulusal gazetenin ilk sayfaları Söylem-Tarihsel Yaklaşım kullanılarak analiz edilmiştir. Cumhuriyet, Yeni Akit, Hürriyet, Sözcü ve Sabah gazetelerinden seçilen ilk sayfa haberleri ve bunlara eşlik eden görseller, bu çalışmanın geliştirdiği bir dizi paradigma üzerinden analiz edilmiştir. Bu paradigmalar sırasıyla İnsani, Dini, Ekonomik, Sosyo-kültürel ve Demografik, Vatandaşlık ve Haklardır. Her paradigma altında, medya çerçevelemesinin 'biz' ve 'onlar' ayrımına ilişkin alt temaları irdelenmiştir. Bu araştırma, mültecilere ilişkin medya söyleminin daha geniş sosyal ve politik bağlamdan ve 'biz'in kim olduğuna dair farklı anlatılardan ayrılamayacağını savunuyor. Kimi zaman birbirini besleyen, kimi zamansa birbirini reddeden iç içe geçmiş medya söylemleri güncel politikayla yakından bağlantılı olarak içerme ve dışlama dinamikleri üzerinden Suriyeli sığınmacıların 'biz' karşısında temsil edilişine ilişkin toplumsal düzeyde anlam yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the discursive construction and media representations of Syrian refugees in relation to wider politics of nationalism and contested narratives of national identity in Turkey. For this purpose, frontpage coverage of 5 national dailies that were selected based on circulation size, target readership and ideological orientation were analyzed using Discourse-Historical Approach. News items and accompanying visuals sampled from Cumhuriyet, Yeni Akit, Hürriyet, Sözcü and Sabah were subjected to analysis through a set of paradigms that this study develops. These paradigms are Humanitarian, Religious, Economic, Socio-cultural and Demographic, Citizenship and Rights, respectively. Under each paradigm, associated subthemes of media framing with regard to the distinction between 'us' and 'them' are scrutinized. This research argues that media discourse on refugees cannot be separated from the broader social and political context and different narratives of who 'we' are. Media discourses of inclusion and exclusion that are intertwined; sometimes feeding each other and sometimes rejecting each other and are deeply interwoven with contemporary politics, create meaning through dynamics of inclusion and exclusion at social level regarding the representation of Syrian refuges vis-à-vis 'us'.