Konvansiyonel, CAD/CAM ve 3 boyutlu yazıcı sistemleriyle üretilen geçici protetik restorasyonların termodinamik yaşlandırma sonrası aşınma miktarlarının değerlendirilmesi
Wear of conventional, CAD/CAM milled and 3D printed interim materials after thermodynamic aging
  1. Tez No: 764677
  2. Yazar: YELDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu tez çalışmamızın amacı; konvansiyonel, Bilgisayar Destekli Tasarım/ Bilgisayar Destekli Üretim (CAD/CAM) ve 3 boyutlu (3B) yazıcı teknikleriyle üretimleri gerçekleştirilen geçici restorasyonların, termodinamik yaşlandırma sonrası aşınma miktarlarının in vitro olarak incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda, 3 boyutlu yazıcı tekniği ile üretimde 2 farklı teknoloji kullanan ayrı cihazlar ile bu cihazlarla uyumlu geçici materyalleri kullanıldı. Her bir materyal grubundan 8 örnek olacak şekilde toplamda 32 örnek; bis-akrilik rezin (TempSmart, GC Europe, Buckinghamshire, İngiltere), CAD/CAM polimetil metakrilat rezin (VITA CAD Temp, VITA Zahnfabrik, H. Rauter, Bad Säckingen, Almanya), ve 3 boyutlu yazıcı kompozit rezinleri (GC TempPrint, GC Europe, Buckinghamshire, United Kingdom), (Alias Temp, Dokuz Kimya, Aydın, Türkiye) kullanıldı. Örnekler 15x10x10 mm boyutlarında dikdörtgen prizması şeklinde hazırlandı. Hazırlanan örnekler, çiğneme simülatörü öncesi 3D Laser Scanner ile tarandı. Sonrasında klinik kullanımı yaklaşık olarak 1.5 ay süreye denk gelecek şekilde çiğneme simülatöründe 30.000 siklus termodinamik yaşlandırmaya tabi tutuldu. Çiğneme simülatöründe aşındırıcı antagonist olarak 1.5 mm çapında krom-kobalttan üretilmiş hemisfer kullanıldı. Bu döngü esnasında çiğneme kuvvetine eşdeğer olması amacıyla örneklere 50 N (Newton)'luk yük ile beraber eş zamanlı olarak 5-55 °C ısı döngüsü uygulandı. Siklusların tamamlanmasının ardından, örnekler tekrardan 3D Laser Scanner ile tarandı ve .stl formatında bilgisayar ortamına aktarıladı. Örneklerin arşivlenen .stl verileri Geomagic programına aktarılarak aşınma hacmi ölçüldü. Aynı zamanda eş zamanlı olarak aşınma derinliği μm cinsinden kaydedildi. Veriler IBM SPSS V23 ile incelendi. Aşınma değerleri ve aşınma hacminin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelendi. Normal dağılım göstermeyen verilerin gruplara göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testinden yararlanıldı. DLP ve LCD grupları arasında ölçüm değerlerinin farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesinde Mann Whitney U testinden yararlanıldı. Analiz sonuçları ortalama + standart sapma, ortanca (min-maks) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to in vitro examination and comparing the amount of wear after thermodynamic aging of interim restorations produced with conventional, CAD/CAM and 3D printing techniques. Material and methods: In our study, separate devices using 2 different technologies in production with 3D printer technique and temporary materials compatible with these devices were used. 32 samples in total, 8 samples from each material group; bis-acrylic resin (TempSmart, GC Europe, Buckinghamshire, UK), CAD/CAM polymethyl methacrylate resin (VITA CAD Temp, VITA Zahnfabrik, H. Rauter, Bad Säckingen, Germany), and 3D printer composite resins (GC TempPrint, GC) Europe, Buckinghamshire, United Kingdom), (Alias Temp, Dokuz Kimya, Aydın, Turkey). The samples were prepared in the form of rectangular prisms with the dimensions of 15x10x10 mm. Prepared samples were scanned with 3D Laser Scanner before chewing simulator. Afterwards, it was subjected to 30,000 cycles of thermodynamic aging in a chewing simulator, which would take approximately 1.5 months for clinical use. In the chewing simulator, a hemisphere made of chromium-cobalt with a diameter of 1.5 mm was used as an abrasive antagonist. During this cycle, 5-55 °C thermocycle was applied simultaneously with a load of 50 N (Newton) to be equivalent to the chewing force. After the completion of the cycles, the samples were scanned again with a 3D Laser Scanner and transferred to the computer in .stl format. The archived .stl data of the samples were transferred to the Geomagic program and the wear volume was measured. At the same time, the wear depth was recorded in μm simultaneously. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Wear values and conformity of wear volume to normal distribution were examined by Shapiro Wilk test. The Kruskal Wallis test was used to compare the data that did not show normal distribution according to the groups. Mann Whitney U test was used to examine whether the measurement values differed between DLP and LCD groups. Analysis results were presented as mean + standard deviation, median (min-max).