Soil-concrete interface improvement
Zemin-beton arayüzeyi iyileştirilmesi
- Tez No: 76469
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Fore kazıklar şehir içi yerleşimlerde temel yapısı olarak kullanılmaktadır. Fore kazıklarda taşıma kapasitesinin büyük bir kısmı kazık çeperi-zemin malzemesi ara yüzey sürtünmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak örselenme ve donmamış betondan su girişimi gibi faktörler dolayısıyla zemin veya kayanın kayma mukavemetinden tam olarak istifade edilememektedir. Kireç stabilizasyonu gerilme yoğunluğunun en yoğun olduğu ve kaymanın gerçekleşeceği kazık çeperi zemin ara yüzeyindeki kayma mukavemetini arttırır. Fore kazıklarda taze beton stabilizasyon amaçlı bir kireç kaynağı olmasına rağmen, kazı çukuruna kazık betonu dökülmeden önce kireç katılarak kireç stabilizasyonu gerçekleştirilebilir. Zaman içinde gerçekleşecek difüzyon sonrasında kazık çeperi zemin ara yüzeyi kayma mukavemeti artacaktır. Bu çalışmada, literatürde ilk kez olmak üzere, kireçle stabilize edilmiş doğal zemin ile beton ara yüzeyinde kesme kutusu deneyleri gerçekleştirilmiştir. Kireç stabilizasyonu sahada kolaylıkla uygulanabilmekle beraber kazık kapasitesinin yükseltilmesi gerektiğinde kazık boyutlarının arttırılmasına göre daha ucuz bir alternatif olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Drilled shafts are ideal foundations for infrastructure rehabilitation, particularly in urban areas. Most of the axial resistance in friction piles is derived from the shearing of soils or rocks along the lateral interface of the shaft and the geomaterial. However, factors like remolding, water migration from unset concrete make it impossible to make full use of the shear strength of the soil or rock. Lime stabilization is one remedy, which increases the shear resistance in the area close to the pile shaft where the shear stress concentration is greatest and thus failure is most probably expected. Even though the fresh concrete acts as a lime source for stabilization in drilled shafts, a lime slurry may be used in the excavated borehole before the concrete is cast. Such conditioning may produce consistent shear strength increase in the future interface geomaterial through diffusion. In this study, direct shear tests were performed at the interface between concrete and lime stabilized natural soils for the first time in the literature. Since lime stabilization can easily be applied in the fields as well, it may be preferred as a more cost-efficient option compared to increasing the pile dimensions when the load carrying capacity of piles needs to be increased.