Sesletim odaklı konuşma modelinin yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin sesletim becerilerine etkisi
The effect of pronunciation-oriented speech model on pronunciation skills of students learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 764700
  2. Yazar: AYŞEGÜL CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Konusu yabancı dil öğretiminde sesletim olan bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin sesletim becerilerini iyileştirmek üzere geliştirilen Sesletim Odaklı Konuşma Modelinin (SOKM), yabancı dil olarak Türkçe öğrenen A2 dil düzeyindeki öğrenicilerin Türkçedeki ünlüleri sesletim becerilerine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, gerçek deneysel desenlerden öntest-sontest kontrol gruplu seçkisiz desen kullanılarak toplam 25 denkle çalışılmıştır. Bu deneklerden, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden A2 seviyesindeki 15 denek (3 kadın, 12 erkek) deney grubunda, 10 denek (4 kadın, 6 erkek) kontrol grubunda yer almıştır (N:25). Çalışmaya katılan deneklerden, öntestte ve sontestte gördüğü sözcüğü sesletme, dinlediği sözcüğü sesletme (tekrar etme), görselini gördüğü nesnenin adını söyleme, dikte (duydukları sözcükleri/seslemleri yazma) görevlerini yerine getirmeleri istenmiştir. Deney grubuna, 5 haftalık (10 saatlik) SOKM eğitimi verilmiştir. Verilen eğitim sonucunda, gördüğü sözcüğü sesletme, dinlediği sözcüğü sesletme ve görselini gördüğü nesnenin adını söyleme görevlerinde öntestle ve sontest arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ve verilen eğitimin etkili olduğu yani, geliştirilen SOKM'nin sesletme becerisini geliştirmede yararlı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is pronunciation in foreign language teaching. The aim of the study is to investigate the effect of Pronunciation Oriented Speech Model (SOKM), which was developed to improve the pronunciation skills in Turkish. The effect of the model on A2 level learners' ability to pronounce vowels in Turkish was investigated. For this purpose, a random design with pretest-posttest control group, one of the real experimental designs, was used. Total of 25 subjects were participated to the study. Among these subjects, 15 subjects (3 females, 12 males) were in the experimental group, and 10 subjects (4 females, 6 males) were in the control group (N:25). All of the subjects who learned Turkish as a foreign language and agreed to participate in the study voluntarily were at A2 level. The subjects participating in the study were asked to perform the tasks of pronouncing the word they saw; pronouncing the word they heard (repeating); saying the name of the object that they've been seen, and dictation (writing the words/sounds they heard) in the pretest and posttest. The experimental group was given 5 weeks (10 hours) of SOKM training. As a result of the training given, it was seen that there was a statistically significant difference between the pretest and the posttest in the tasks of pronouncing the word they saw; pronouncing the word they heard (repeating); saying the name of the object that they've been seen, and the training given was effective. In other words, it has been demonstrated that the developed SOKM is useful in improving pronunciation skills.