A virtual path routing algorithm for ATM networks based on the equivalent bandwidth concept
ATM ağları için eşdeğer bant genişliği kavramına dayalı bir sanal yol yönlendirme algoritması
- Tez No: 76471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüz bilgisayar ağlarında her biri ayrı servis kalitesi (QoS - quality of service) gerektiren birçok değişik hizmetin bir arada varolabilmesi, kaynakların etkili kullanımını temel bir konu durumuna getirir. Kaynaklan, değişik bant genişliği gereksinimleri olan servislere uyum sağlayacak biçimde atayarak ağ etkinliğini artırmak aranan bir özelliktir. Bu yüzden, Genişbantlı Tümleşik Servisler Sayısal Ağlan 'nın (B- ISDN - Broadband Integrated Services Digital Networks) gerçeklenmesi trafikteki beklenmedik değişiklikleri karşılayabilecek bir denetim düzeneği gerektirir. Esansız Aktanm Kipi (ATM - Asynchronous Transfer Mode) teknolojisi, sanal yol (VP - virtual path) kavramıyla ağ kaynaklannı sanallaştırarak bu esnekliği sağlar. B-ISDN ortamındaki yeni hizmetlerin trafik gereksinimleri yüksek oranda patlamalı, öngörülmesi zor olabilir. Eşdeğer bant genişliği kavramının uygulanması, kapasite gereksinimlerinin kestirilebilmesi için etkili bir yöntem sağlar. Bu kavram aynı zamanda ağ yönetimi, yönlendirme, en iyi biçimde kullanım için ortak bir bağlantı ölçütü tanımlar. Bu çalışmada, VP temelli bir ATM ağ tasanm yöntemi önerilir. Akıl yürütme yoluyla geliştirilen tasanm algoritması, bağlantı isteklerinin kapasite gereksinimlerini bulmak için eşdeğer bant genişliği kavramından yararlanır. Bu yolla, hücre kayıp olasılığı ile tanımlanan QoS yerine getirilir. Algoritma, işlem gecikmesi kısıtlan altında en yüksek fiziksel hat kullanım oranını en aza indirmek üzere, VP yönlendirme, VP ayrıştırma teknikleri uygular. Tasanm algoritmasının elde ettiği çözümlerin kalitesi, değişken ağ topolojileri ile trafik koşullan altında bir dizi sonuçla karşılaştınlır. Algoritmanın başanmı üzerinde yapılan gözlemler, geliştirilen yöntemin VP'ler tanımlayarak ağ kaynaklannın etkin biçimde kullanımını kolaylaştırdığını gösterir.
Özet (Çeviri)
The coexistence of a wide range of services with different quality of service (QoS) requirements in today's networks makes the efficient use of resources a major issue. It is desirable to improve network efficiency by adaptively assigning resources to services that have different bandwidth demands. Implementing Broadband Integrated Services Digital Networks (B-ISDN) therefore requires a network control scheme that can absorb unexpected traffic fluctuations. Asynchronous Transfer Mode (ATM) technology provides this flexibility by virtualizing network resources through the use of the virtual path (VP) concept. The traffic demand of new services in a B-ISDN environment may be highly bursty and difficult to predict. The implementation of the equivalent bandwidth concept provides an efficient method to estimate capacity requirements. The concept also defines a unified connection metric to be used for network management, routing and optimization. In this study, a method for designing a VP-based ATM network is proposed. The developed heuristic design algorithm uses the equivalent bandwidth concept to compute the capacity requirements of the connection requests. This way, the desired QoS defined by the cell loss probability is guaranteed. The algorithm applies VP routing and separation techniques to minimize the maximum link utilization under processing delay constraints. The quality of the solutions achieved by the heuristic design algorithm is compared to several competitors under varying network topologies and traffic conditions. The observations on the algorithm performance show that the developed method is able to facilitate an efficient use of network resources through the introduction of VPs.