Kadın güçlendirme psikoeğitim programının kadın üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve toplumsal cinsiyet rolü stresine etkisi
The effect of the woman empowerment psychoeducation program on the gender role attitudes and gender role stress of female university students
  1. Tez No: 764723
  2. Yazar: EDA NUR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, kadın güçlendirme psikoeğitim programının, kadın üniversite öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumu ve toplumsal cinsiyet rolü stresi düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışma ön test–son test kontrol gruplu model ilkelerine uygun deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, psikoeğitim katılmaya gönüllü olan 18-21 yaş aralığındaki 14'ü deney grubu 14'ü kontrol grubu olmak üzere 28 kadın üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. 10 oturum süren deneysel işlem çevrimiçi ortamda araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Çalışmanın verileri Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği ve Kadın Güçlendirme Psikoeğitim Programı Değerlendirme Formu kullanılarak çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde, kadın güçlendirme psikoeğitim programının etkisini görmek ve grupların ölçümlerini karşılaştırmak için Bağımsız Gruplar t Testi, Eşli Gruplar için t Testi, Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra Sayıları Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, feminist psikolojik danışmanlık ve psikoterapi kuramına dayalı kadın güçlendirme psikoeğitim programına katılan deney grubunun ön test, son test ve izleme testi puanları ile yapılan değerlendirmeler sonucunda deney grubunun toplumsal cinsiyet rolleri tutum düzeylerinin olumlu yönde değiştiği, toplumsal cinsiyet rolü stresi düzeylerinin de azaldığı ve bu sonuçların izleme sürecinde de korunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to examine the effect of female empowerment psychoeducation program on gender role attitude and gender role stress levels of female university students. Pre-test – post-test is an experimental study in accordance with the principles of the control group model. The study group of the study consisted of 28 female university students between the ages of 18-21 who volunteered to participate in psychoeducation, 14 of whom were experimental group and 14 of whom were control groups. The experimental process, which lasted 10 sessions, was implemented by the researcher in the online environment. The data of the study were collected online using Gender Roles Attitude Scale, Female Gender Role Stress Scale and Women's Empowerment Psychoeducation Program Evaluation Form. In the statistical analysis of the data, Independent Groups t Test, Paired Sample t Test, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Marked Ordinal Number Test were used to see the effect of the female empowerment psychoeducation program and to compare the measurements of the groups. As a result of the research, as a result of the evaluations made with the pretest, posttest and follow-up test scores of the experimental group participating in the female empowerment psychoeducation program based on feminist psychological counseling and psychotherapy theory, it was seen that the gender role attitude levels of the experimental group changed positively, the gender role stress levels decreased and these results were preserved in the monitoring process.