Nıetzsche ve Camus'de başkaldırı
Rebellion in the philosophy of Nietzsche and Camus
- Tez No: 764730
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUNÇEL ÖNKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Geçtiğimiz son iki yüzyılda sanayileşme ve dijitalleşmenin etkisiyle kitleselleşen toplumlarda geleneksel değerler ölçeğini yitiren bireylerin yaşama tutunacak anlam ve değerlerini kaybetmesi anlamında nihilizme sürüklenmesi, çağdaş insanın temel sorunlarından biridir. İnsanın değeri ve değerleri ekonomiye katkısı üzerinden belirlenirken sanat, eğitim, bilim dahil insanın ürettiği değer olarak kültür de metalaşmaya yenilmiş, başta siyasal, ekonomik ilişkiler olmak üzere bireylerin tüm ilişkileri“yararcı”bir değersizleşmeye uğramıştır. Değerlerin değersizleşmesi durumunda insanın nihilizm ve absürt duygusuyla baş başa kalacağını vurgulayan hem Nietzsche hem de Camus'nün görüşleri günümüzün tekno-determinist kitle toplumlarındaki doğasına yabancılaşmış, karamsar, kendini sürgünde ve yurtsuz hisseden bireyleri için de kuşkusuz geçerlidir. İnsanlığı beklemekte olan nihilizm kaynaklı yıkımı haber veren Nietzsche ve dekadansın getirdiği iki dünya savaşının kaos ve şiddetle örülü yıkımını bizzat yaşamış bir düşünür olan Camus, nihilizm ve absürtle mücadelede“başkaldırı”yı çıkış yolu olarak göstermişlerdir. Nietzsche ve Camus'nün insan ve değer görüşlerinden hareketle, insanlık durumundaki krizleri ele alış biçimleri incelenerek başkaldırı felsefelerinin karşılaştırıldığı bu çalışmada, umutsuzluk, karamsarlık, yabancılık, boşluk ve anlamsızlık hisleri yaşayan çağdaş insanın başkaldırı olanakları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last two centuries losing the meaning of life and their values that help hold on to life and scattering into nihilism are the main problems of individuals who have lost their scale of traditional values by the effect of industrialization and digitalization in the mass societies of modern world. While the value and values of people are determined through their contributions to the economy, culture as the value produced by people, including art, education and science has also been defeated by commodification and all relations of individuals -especially political and economic- have devaluated by utilitarianism. The philosophic views of both Nietzsche and Camus, emphasizing that devaluation of values will leave individuals alone with the feeling of nihilism and absurdity are undoubtedly valid for the people who are alienated from their nature in today's techno-determinist mass societies. Nietzsche, who foretold the nihilism-induced destruction that awaits humanity, and Camus, a thinker who personally experienced the chaos and violence woven destruction of the two world wars brought by decadence, showed“rebellion”as a way out in the fight against nihilism and the absurd. In this study, philosophies of Nietzsche and Camus in rebellion based on their views on human and his values are compared by examining the ways in which they deal with the crises in the human condition and possibilities of revolt of the contemporary people who experience the feelings of hopelessness, pessimism, alienation, emptiness and meaninglessness are discussed.