Hitit heykelleri
Hittite sculptures
  1. Tez No: 764729
  2. Yazar: ESRA CAM ÖZVERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hitit Devleti M.Ö 18. yüzyıl ile M.Ö. 12. yüzyıl arasında geniş bir yayılım alanına sahip olmuştur. Genel olarak Kızılırmak kavsi içinde yaşadıkları bilinse de ana nokta bu bölgeden ibaret olmakla birlikte zaman zaman batıda düşmanlarını Ege Adalarına kadar sürdükleri, güneyde Kizzuvatna bölgesinin onların vasalı olduğu, hatta Babil'e kadar ilerledikleri bilinmektedir. Haliyle kültürel anlamda geniş bir coğrafyayı da etkilediği ve bu bölgelerin kültürlerinden de etkilendikleri ortadadır. Kültür ve sanata dair etkileşimler sonucunda ortaya birçok kültürel miras ürünü çıkmıştır. Çalışmamız bu eserlerin bir kısmını oluşturan heykelcikler üzerine olacaktır. Çalışmamızın konusu günümüze kadar ortaya çıkan Hitit devletinin insan figürlü heykellerinin tipolojik olarak incelenmesi, tanrılar ve insanlar arasındaki tasvir farklılıklarının anlaşılabilmesi ve Hitit çivi yazılı metinlerinde anlatılan heykel tasvirleri ile ele geçen heykellerin benzerliklerinin ortaya konulması yönünde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Hittite State between 18th century BC and 12th century BC, had a wide spread area. Although it is generally known that they live in the Kızılırmak arc, the main point is this region, but it is known that they sometimes drove their enemies to the Aegean Islands in the west, and that the Kizzuvatna region was their vassal in the south, and even advanced to Babylon. As a matter of fact, it is obvious that it also affects a wide geography in terms of culture and that they are also affected by the cultures of these regions. As a result of the interaction of culture and art, many cultural heritage products have emerged. Our work will be on the figurines that make up some of these works. The subject of our study will be the typological examination of the statues with human figures of the Hittite state, which has emerged until today, to understand the differences in depictions between gods and humans, and to reveal the similarities between the statue descriptions described in the Hittite cuneiform texts and the statues unearthed.