Incremental processing of morphosyntax for counterfactual reasoning: An eye-tracking study with Turkish-speaking children and adults
Karşı olgusal uslamlamada artımlı biçim-sözdizim işlemesi: Türkçe konuşan çocuklar ve yetişkinler ile bir göz izleme çalışması
  1. Tez No: 764755
  2. Yazar: SEMİH CAN AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, dört yaş kadar küçük çocukların karşı olgusal uslamlamada biçim-sözdizimsel ipuçlarını yetişkin düzeyinde artımlı olarak kullanıp kullanamayacağının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu yüzden biz bu çalışmada (i) çocuklar ne zaman karşı olgusal ifadeleri kullanarak yetişkinler gibi akıl yürütebiliyor ve (ii) ardışık fiil ekleriyle hem koşullu hem de karşı olgusal anlamı kodlayan bir dilde, Türkçe, karşı olgusal ifadelerin biçim-sözdizimini artımlı olarak bütünleştirebiliyorlar mı sorularını yanıtladık. Bu soruları yanıtlamak için görsel dünya paradigması kullanan bir göz izleme deneyi gerçekleştirdik. Sonuçlarımız, çocukların koşullu cümlelerinin öncülündeki fiil çekimlerini duyduktan sonra hedef göstergeye dikkatlerini verdiklerini sergilemektedir. Bu sonuç, dört yaşındaki çocukların, yetişkinler gibi, karşı olgusal biçim-sözdizimi kullanarak artımlı bir şekilde karşı olgusal ifadeleri anlayabildiklerini göstermektedir. Bildiğimiz kadarıyla bu, fiillerin biçim-sözdiziminin yalnızca yetişkinlerde değil, aynı zamanda dört yaş kadar küçük çocuklarda da karşı olgusal akıl yürütme için varsayımsal alternatif dünyalar oluşturmak gibi karmaşık çıkarımlara anlık olarak yol açtığını gösteren ilk kanıttır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether children as young as age four can incrementally use morphosyntactic cues for counterfactual reasoning at adult-like level. Therefore, in this study, we answered (i) when children can reason adult-like using counterfactuals and (ii) whether they can incrementally integrate the morphosyntax of counterfactuals in a language that encodes both the conditional and counterfactual meaning in concatenated verbal suffixes, Turkish. We conducted an eye-tracking experiment using visual world paradigm to answer these questions. Our results showed that children attended the target referent after they heard the verb conjugation of the antecedent in the conditional sentences. This result suggests that children as young as age four can interpret counterfactual conditionals incrementally using counterfactual morphosyntax as adults do. To our knowledge, this is the first piece of evidence showing that the morphosyntax marked on verbs quickly leads to complex inferences such as generating hypothetical alternative worlds for counterfactual reasoning not only in adults but also in very young children.