Hybrid echo cancellation using gamma filters
Gamma süzgeçleri ile melez yankısının silinmesi
  1. Tez No: 76476
  2. Yazar: NİYAZİ KORKUT ULUAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN BAYTAN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Artan iletişim gereksinimiyle telefon ağlan günümüzde daha sık kullanılmaktadır. Bilgisayar teknolojisinde, internet'te ve hareketli iletişimde olan büyük gelişmeler bu geleneksel ağlardan başka şekillerle de yararlanılmasını sağlamıştır. Bu yeni hizmetler için belirli bir ağ kalitesi sağlanması şarttır. Melez devresi sabit kullanıcı ile anahtarlama düzeneği arasındaki kablo uyumunu sağlayan arayüzdür. Kullanıcı hatlarındaki uzunluk farklılıklardan, sayısal-örneksel (digital-analog) çeviricisindeki ve melez devresindeki hat oluşumöteleyicisinde (transformatör) doğrusal olmayışlıktan dolayı melez devresi üzerinden uzak bağlantı yönüne biraz sızıntı vardır. Bu melez devre yankısıdır. Uyumlu süzgeçleme bu yankıyı silmek için en çok kullanılan yoldur. Genel yaklaşım ise biten vuru yanıtlı (B VY) uyumlu süzgeçlerin kullanımıdır. Ama melez devresi vuru yanıtı, yavaşça sönümlenen uzun bir kuyruğa sahiptir. Bu kuyruk yapısı en iyi geri beslemeleri kullanan sonsuz vuru yanıtlı (SVY) uyumlu süzgeçleri ile benzetilebilir. Gamma süzgeçi sahip oldukları sınırlandırılmış geri beslemelerle BVY ve SVY süzgeçlerin güzel özelliklerini taşır. Kararlılık denetlemesi gerektirmeyen kutuplar (poles) kullanırken, melez devresi vuru yanıtının uzun kuyruğunu BVY süzgeçlerindeki gibi süzgeç derinliğiyle doğru orantılı bir hesaplama yüküyle benzeştirir.
Özet (Çeviri)
With the increasing need for communications, telephony networks have been used more frequently today. The explosive growths in computer technology, Internet, and mobile communications have also utilized these traditional networks in different ways. For these new services, certain level of quality should be assured. Hybrid circuit is the interface between subscribers and the switching system where wire coupling is done. Because of different subscriber line lengths, nonlinearities faced in digital-to-analog converters and hybrid line-transformers, there exists some leakage through the hybrid circuit back to distant connection. This is the hybrid echo. Adaptive filtering is a widely used way to cancel hybrid echo. The classical approach is to use Finite Impulse Response (FIR) adaptive filters. But the transfer function of the hybrid circuit has a long tail, which slowly decays. This nature of the tail can be best modeled by Infinite Impulse Response (IIR) adaptive filters, which utilize feedback loops. Gamma filter, which has restricted feedback loops, has the advantages of both FIR and IIR filters. While utilizing poles without the need of stability check, it can model the long tail of the hybrid transfer function with a computational complexity proportional to filter order like FIR filters.