Financial frictions, aggregate productivity and cross-country income distribution
Ülkeler arasında mali sürtünmeler, toplam verimlilik farklılıkları ve gelir dağılımı
- Tez No: 764789
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ŞIKLAR, PROF. DR. METİN COŞKUN, PROF. DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu makale, mali kısıtlamaların kredilerin yanlış tahsisi, toplam çıktı, üretkenlik ve ülkeler arasındaki gelir farklılıkları üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Makale, finansal sürtüşmeler nedeniyle kredilerin yanlış tahsisinin ülkeler arasındaki gelir farklılıkları üzerindeki etkisini analiz eden beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, finansal anlaşmazlıkların ana kaynaklarını tanımlar ve aracılık sürecinde bulunan finansal sürtüşmelerin, tasarruf ve yatırım, girdiler ve çıktılar, yetenekli girişimcilik ve kariyer seçimleri, borçlanma maliyeti ve getiriler arasında boşluklar yaratarak sermayenin yanlış tahsisine nasıl yol açtığını gösterir. İkinci bölümde, toplam çıktı ve ülkeler arasındaki gelir dağılımı üzerindeki finansal sürtüşmelerin kapsamlı kanıtları incelenmektedir. Daha sonra, bu sürtüşmelerin kaynak tahsisini ve ekonomik ilerlemeyi etkilediği belirli nedensellik kanalları ve temel mekanizmalar belirlenmektedir. Üçüncü bölüm, finansal engellerin ülkeler arasındaki toplam üretim, üretkenlik ve gelir farklılıkları üzerindeki etkisini tespit etmek ve nicel olarak değerlendirmek için sürtüşmeleri belirlemekte, tamamlanmamış finansal piyasalara sahip standart bir kalkınma modeli sunmaktadır. Bu bölümde sunulan model, ikili finansal planı olan bir ekonomi modelidir: bir kredi planı ve bir tasarruf planı. Yeterli birikime veya servete sahip haneler veya firmalar girişimci olurken, yeterli birikim ve sermayeye sahip olmayanlar, işgücü sağlayarak veya piyasadan çıkarak ücretli olmayı seçerler. Tasarrufu olmayan yetenekli haneler borçlanarak girişimci olmaya karar verebilirler, ancak kredi tutarının teminatın değerine bağlı olması için teminat vermeleri gerekir. Bu nedenle teminat, bir borçlanma kısıtı görevi görür. Çalışma, borçlanma kısıtlarından (teminat), katılım maliyetlerinden ve aracılık maliyetlerinden kaynaklanan sürtüşmelere odaklanmaktadır. Dördüncü bölüm sonuçları ele almaktadır.. Bu makaleden çıkarılan ana sonuç, finansal sürtüşmeler, yanlış kredi tahsisi, toplam çıktı kayıpları, azalan TFV ve ekonomik az gelişmişlik arasında güçlü bir bağlantı olduğudur. Bu sonuçlar, finansal sürtüşmelerin ülkeler arasındaki gelir farklılıklarının kalıcılığını artırdığını ve sürdürdüğünü gösteren kanıtları doğrulamaktadır. Modelde sunulan ana fikir, finansal sürtüşmelerin bazı kuruluşlarda girdi istihdamını, modern teknolojileri benimsemesini ve yatırım için krediye erişmesini engellediği, bu da TFV'yi azaltıp gelir açıklarını artırdığıdır. Tahminler, az gelişmiş finansal piyasalara sahip fakir ülkerlerde finansal gelişmenin verimliliği gelirleri ve GSYİH'yi önemli ölçüde artırabileceğini gösteren, finansal piyasaları az gelişmiş ülkelerde GSYİH'nın %30'unu aşan büyük gelir ve TFV kayıpları göstermektedir. Bu tahminler, ülkeler arasındaki finansman anlaşmazlıkları ve gelir farklılıklarına ilişkin literatürde gözlemlenen son ampirik tahminlerle büyük ölçüde tutarlıdır. Mali sürtüşmelerin olmaması durumunda, verimlilik artışları nedeniyle TFV ve çıktı kaybı önemli ölçüde yaklaşık %5'e düşecektir.
Özet (Çeviri)
This essay analyses the effect of credit frictions on capital misallocation, aggregate output, productivity, and income divergencies between countries. The essay is composed of five chapters that analyse how credit misallocation from financial frictions impact cross-country income differences. The first chapter identifies the key sources of financial frictions and demonstrates how frictions embedded in the intermediation process generate capital misallocation by driving wedges between savings and credit, investment, inputs and outputs, allocation of entrepreneurial talent, and occupational choices. In chapter two, I review the broad evidence on credit market frictions on GDP and cross-country income distribution. I then locate the specific causal channels and the key underlying mechanisms through which these frictions affect resource allocation and economic development. The third section presents a standard model of development with incomplete financial markets characterised by frictions to capture and quantitatively evaluate the impact of financial impediments on total output, aggregate productivity, and income differences between countries. The model presented in this section is of an economy with a dual financial scheme: a credit and savings regime. The households or firms with sufficient savings or wealth endowments become entrepreneurs, while those without adequate savings and capital choose to become wage earners by supplying labour or exiting the market. Talented households without savings can decide to become entrepreneurs by borrowing but must posit collateral thus, the size of the loan is dependent on the collateral value. Collateral thus, act as a borrowing constraint. The study emphasises frictions originating from – borrowing constraints (collateral), participation costs, and intermediation costs. Chapter four presents the findings. The main conclusion drawn from this essay is that there is a robust connection between financial frictions, credit misallocation, aggregate output losses, lower TFP, and economic underdevelopment. These results confirm the evidence that financial frictions amplify and perpetuate the persistence of income variations between countries. The main idea presented in the model is that financial frictions inhibit some establishments from hiring inputs to adopting modern technologies and accessing credit for investment which lower TFP and amplify income gaps. The estimates show large income and TFP losses exceeding 30% of GDP within countries with underdeveloped financial markets indicating that a move to the frontier of financial development by poor countries with underdeveloped financial markets could increase productivity, income, and GDP significantly. These estimates broadly mirror recent empirical findings observed in the literature on financing frictions and cross-country income gaps. In the absence of financial frictions, TFP and output loss would reduce significantly to about 5% due to efficiency gains.