Annelerin süt yetersizliği algısı ile emzirme başarısı arasındaki ilişki
The relationship between mothers' perception of milk insufficiency and breastfeeding success
  1. Tez No: 764798
  2. Yazar: SEDA TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sağlıklı toplumların oluşmasında emzirmenin önemli bir yeri vardır. Emzirme anne ve bebek sağlığı açısından önemlidir ve birçok faydası vardır. Annelerin emzirme konusundaki bilgisi ve anne sütünün yeterliliği ile ilgili algılama düzeyi, emzirmenin devamlılığı açısından önemlidir. Bunun yanında hemşirelerin doğum sonu süreçte annelerin emzirme düzeylerini değerlendirmesi ve anneye desteği, emzirmenin başarılmasında önemli yer tutar. Bu çalışma annelerin süt yetersizliği algısı ve emzirme başarısı düzeylerini değerlendirmek ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde 1 Ocak 2022 - 31 Ocak 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde (Bölüm 82) yatan 90 anne oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan tanıtıcı bilgi formu, LATCH emzirme puanlama sistemi ve Yetersiz Süt Algısı ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, LATCH ölçeği gözlem yolu ile, diğer ölçek ve bilgi formu araştırmacı tarafından annelere soru yöneltilerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Annelerin %38,9'u 26-30 yaş grubunda, %42,2'si lisans mezunudur. Annelerin LATCH emzirme puanlama sistemi gözlemine göre ortalama puanı 7,90 ± 1,66 ve yetersiz süt algısı ölçeğine göre puan ortalaması 40,53 ± 5,91'tür.
Özet (Çeviri)
Breastfeeding is of importance in sustaining healthy populations. It is an essential practice that has many beneficial effects on the health of both mother and infant. The degree of mothers' knowledge about breastfeeding and their perception of the sufficiency of breast milk are important factors in the continuation of breastfeeding. At the same time, nurses' evaluation of mothers' postpartum breastfeeding levels and the support they offer mothers are important in achieving success in breastfeeding. This study is descriptive research designed to examine the relationship between the perceptions of mothers about breast milk insufficiency and the degree to which they are successful in breastfeeding. The study data were collected at Hacettepe University Hospital over the period January 1, 2022 - January 31, 2022. The study population consisted of 90 mothers who were inpatients in the Obstetrics and Gynecology Department (Section 82) of Hacettepe University Hospital. The researcher collected the data with a descriptive information form, the LATCH breastfeeding charting system, and the Perceived Insufficient Milk Supply scale. The data on the LATCH scale were collected based on observations, while the data for the other scale and the information form were based on the responses of the mothers to the questions. The Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H tests and Spearman's correlation analysis were employed in the analysis of the data. Of the mothers, 38.9% were in the 26-30 age group; 42.2% were university graduates with a Bacheolr's Degree. The mean score of the mothers on the LATCH breastfeeding charting system based on observations was 7.90 ± 1.66; their mean score on the perceived insufficient milk supply scale was 40.53 ± 5.91.