Kolesistektomi sonrasında ERCP yapılan hastaların multifaktöriyel analizi
- Tez No: 764799
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Safra kesesi alınması operasyonu (kolesistektomi) sonrasında nadir görülen ancak yönetimi zor ve hastaya kalıcı hasarlar bırakabilen veya ölüme dahi yol açabilen komplikasyonların yönetiminde uzun süredir endoskopik olarak safra kanallarının tanısal olarak incelenmesi ve gerekirse girişimsel bir müdahelede bulunarak hastaların ameliyatsız bu komplikasyon sürecini atlatması sağlanmaktadır. Kliniğimizde 2016 Ocak - 2021 Ocak arasındaki bu tanıma uyan hastalar incelenerek hastalarla ilgili parametrelerin hastanede kalış süresi ve ameliyat ile işlem arasında geçen süre ile kıyaslanarak daha iyi tedavi modalitelerinin geliştirilmesi ve ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Endoscopic interventions could be used for the diagnosis and the treatment of the post-cholecystectomy patients who might be under the great risk of morbidity and mortality. This tecnique is useful because if the targeted results could be obtained, then the patient would be spared of the risk of going under surgery. Thus we tried to examine the data of our patients in the time interval of 2016 January and 2021 January, and analyzed the factors that affect length of hospital stay and the time between the cholecystectomy and ERCP.