A social psychological examination of actions concerning poverty
Yoksulluğa ilişkin eylemlerin sosyal psikolojik açıdan incelenmesi
- Tez No: 764806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yakın zamanda sosyal psikolojinin çalışma alanına büyük oranda dahil olmaya başlamış gruplar arası prososyal davranış alanında yoksulluğa yönelik eylemleri inceleyen çalışmalar yapılmaya, yine yakın zamanda başlanmıştır. Ancak hem Türkiye örnekleminde hem de bu alanın tamamı için gruplar arası prososyal davranış perspektifinin yoksulluk bağlamında incelemesi gereken çok şey vardır. Bu tezde, ideolojik yönelimlerin, yoksulluğa ilişkin nedensel atıfların ve duyguların yoksullukla ilgili eylemler üzerindeki rolünü incelemek amacıyla üç çalışma gerçekleştirilmiştir. Nitel perspektifle gerçekleştirilen ilk çalışma, katılımcıların yoksulluğu büyük oranda yapısal eşitsizliklere atıfta bulunarak açıkladığı, yoksulluk bağlamında belirgin duygusunun sempati olduğu ve yardım etmeyi en çok başvurduğu eylem olarak belirttiğini göstermiştir. Bununla birlikte; yoksulluğun sebebi olarak bireysel özelliklere atıfta bulunmanın sağ ideolojik yönelimli olma ile ilişkili olduğu görülmüştür. Yoksulluk konusunda gerçekleştirilen eylemler konusunda ise, yardım etmenin hem sağ hem sol yönelimli katılımcıların başvurduğu bir eylem türü iken, sosyopolitik eylemin yalnızca sol yönelimli katılımcılar tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür. Yardım eylemlerinde üzüntü, merhamet gibi sempati duygularının rolü görülürken, sosyopolitik eylemde sol ideolojik yönelimin ve öfke duygularının ayırıcı olduğu gözlenmiştir. Çalışma 2a, araştırmanın hipotezlerinin sınanabilmesi için bu tez kapsamında ve daha önce geliştirilmiş ölçeklerin faktör yapılarını sınamıştır. Çalışma 2b ise, iki farklı gruplar arası prososyal davranış türü olan aktivist ve yardımsever desteğe giden yolları sınamıştır. Sonuçlar, aktivist desteğe giden yolların benimsenen ideoloji ve yoksulluk konusunda hissedilen öfke üzerinden farklılaştığını, yardımsever desteğe giden yolların ise sempati üzerinden benzerlik gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the field of intergroup prosocial behavior, which has recently begun to be included in the field of social psychology, studies examining actions concerning poverty have also recently begun. However, both in the case of Turkey and for the field as a whole, there is still much to be examined from the perspective of intergroup prosociality regarding poverty. Three studies were conducted to examine the role of ideological orientations, causal attributions of poverty and emotions on poverty-related actions. The first study showed that participants explained poverty largely through structural inequalities, that sympathy was their most prominent emotion concerning poverty, and that charity was the prominent action engaged. Additionally, it was observed that charity was a type of action used by both right- and left-oriented participants, while sociopolitical action was practiced only by left-oriented participants. While the role of sympathy emotions such as sadness and compassion were observed in charitable actions, it was observed that leftist ideological orientation and feelings of outrage were distinctive in engagement in sociopolitical action. Study 2a tested the factor structures of the scales developed within the scope of this thesis and previously in order to test the hypotheses of the study. Study 2b tested the pathways to activist and benevolent support, which are two different types of intergroup prosocial behavior. The results revealed that pathways to activist support differed in terms of ideology and anger about poverty, whereas pathways to charitable support were similar in terms of sympathy.