شرح تخميس القصيدة الوْتَرِيّة للإمام علي بن سلطان القاري الهروي الحنفي، ت 1014ه للقصائد (أ،ب،ت) دراسةً وتحقيقًا
İmam Ali b. Sultân el-Kârî el-Hereví el-Hanefî'nin (ö. 1014 H) el-Kasîdetu'l-Veteriyye Tahmîsinin Şerhi (Elif, Be ve Te Kasideleri) üzerine uygulamalı araştırma
- Tez No: 764807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu el yazması,“Tahmisu'l-Kasaidi'l-Veteriyye”nin enfes bir şerhi olup bu kasideler yüce peygambere duyulan büyük muhabbetin ifadesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine bu kasidelerde peygamberin şemaili, ahlakı, doğuştan gelen özellikleri ve huyları dile getirilmektedir. Veteriye'nin müellifi derin bir manevi nefesi olan mutasavvıf vaiz Muhammed bin Ebu Bekr bin Reşid el Bağdadî olup ondan sonra gelen Muhammesin müellifi olan Muhammed bin Abdulaziz bin Abdulmelik bin Şaban el-Verrâk bin el-Muezzin gelmiş, bu sıfatların yanı sıra bu şemaili keyifli ince bir üslupla geliştirmiştir. Veteriye'de ve Tahmisinde Mustafa'nın haberleri, Muhammed'in sıfatları ve Peygamber'in şemailinden değerli değersiz, doğru yanlış, güvenilir güvenilmez birçok şey yer almış, özellikle de sözü çok edilmiş olan gaip ile ilgili konulara yer verilmiştir. - Veteriyye'yi Ali bin Sultan Muhammed el Karî el Mekkî el Hanfî olan Ali el Karî ço güzel bir şekilde şerh etmiştir. Çünkü Karî, her zamanki gibi şiiri ayıklama, araştırma ve inceleme yoluna giderek ulaşabildiği nüshaların yanı sıra doğru ile yanlış arasında karşılaştırma yapmaya gayret etmiştir. Böylece doğru olanlarını tespit ettikten sonra geri kalan yalan yanlış nüshaları belirleyerek bunun nedenlerinden söz etmiş, yapılan tahrifat ve değişiklikleri açıklamıştır. - Biz araştırmamızda en iyi el yazması nüshalarını kullandık. Laleli Kütüphanesi'nde bulunan ve araştırmada (L) simgesiyle gösterilen ana nüshayı Aşir Efendi Kütüphanesi'nde bulunan ve araştırmada (A) simgesiyle gösterilen ikinci nüshayla ve Lala İsmail Kütüphanesinde bulunan ve (S) simgesiyle gösterilen üçüncü nüshayla karşılaştırdım. Daha sonra nüshalar arasındaki farkları haşiyede kaydetme yoluna gittim. - Ana nüshanın sayfa numaralarını metin içerisinde yazarak sayfa numarasıyla başladım. Daha sonra tablonun sağ yüzüne geçerek (A) simgesiyle gösterdim. Tablonun sol yüzünü ise (B) simgesiyle gösterdim. - Kur'an ayetlerini kaydedip hadis-i şerifleri çıkardıktan sonra rivayet edilmiş eserleri belirleyip söylenmiş sözleri sahiplerine dayandırma yoluna gittim. Bu arada yabancı kelimeleri sözlüklerde bulup anlamlarını belirleme yoluna gittim. Aynı şekilde el yazmasında isimleri geçen kimselerin hayat hikayelerine yer verdim. - Yine müellif ile ilgili bir yazı yazmak suretiyle hayatının en önemli yönlerini ele aldım. Özellikle hakkında çok yanlış yapılan doğum yılı üzerinde durdum. Hicri 930 olarak verilen doğum yılı gerçek doğum yılı olup kendisi Hicrî onuncu yüzyıl başlarında doğmuştur. - Faydalandığım kaynakları müelliflerinin ölüm tarihlerine göre sıralamaya özen gösterdim. - Aynı şekilde el yazması ile ilgili bir konu yazarak söz konusu el yazmasının dikkat çeken dil, dilbilgisi ve benzeri diğer konularla ilgili özelliklerini ele aldım. Araştırma çerçevesinde ayrıca el yazması nüshalar ile ilgili ayrıntılı bilgiler vererek izlemiş olduğum araştırma yöntemini anlattım. Böylece çalışmamı, öneri ve sonuçlara yer verdiğim bir sonuç bölümüyle bitirmiş oldum. - Benim bu el yazması nüsha ile ilgili olarak vardığım en önemli sonuç, Ali el Karî'nin bu el yazması için herhangi bir isim belirlemediği, nüshalarda bu el yazması ile ilgili olarak mevcut isimlerin ise askında nasihler tarafından konulmuş isimler olduğu şeklindedir. Anahtar Kelimeler : Arap Dili, Veteriyye, Tahmîs, el Bağdadî, Ali el Karî, Şerh, Medh
Özet (Çeviri)
The manuscript is considered a unique valuable interpretation for“Takhmis”of the rhythmic poems, which express an overwhelming love to the Prophet (PBUH), and which included within them his traits, ethics, and his congenital and ethical descriptions. The writer of the rhythmic poem is Mohammed Bin Abi Baker Bin Rashid Al-Baghdadi, Sufi preacher, with deep spiritual breath. Then, Mohammed Ben Abd Alaziz Bin Abd Almalik Ben Shaban Al-Warraq Al- Muhamas, abn almuadhin came and expanded in these traits and descriptions in a very smooth and interesting style. The rhythmic poem and its“Thakhmis”contained the News of the Prophet“Al-Mustafa”, Muahmmadian descriptions, and prophetic traits, the miserable and valuable, the fabricated hadith, the correct hadith, the sound and defected, especially the metaphysical matters that they mentioned a lot . The interpretation of the rhythmic poem- Ali bin Sultan Mohammed Al-Qari Al- Harawi Al-Makki Al-Hanafi ( Ali Al-Qari) is a nice interpretation. As usual, Al- Kari resorted to revise the poetic text, verify, and check it and compare it between the versions available at his end and the correct and ill hadith. Thus, he confirmed what is correct of them and indicated to the rest of the defected versions, showing their defects and explaining their misreading and distortion I have selected the best handwritten versions( Mother version), then I have compared that version that I symbolized with the symbol (L) and it is preserved in the library of LALELI with two versions, one of them is the ASHERAFINDI version which I symbolized with the symbol (A) and the another one is LALA Ismael which I symbolized with the symbol (s). Therefore, I wrote the differences between the versions in the footnote. I have set the Quranic Verses and I have extracted the prophet Mohammed speeches and the speeches that were transmitted from the prophet by his companions. Then, I have referenced the speeches to their owners and I have explained the incomprehensible words from the dictionary. In addition to that, I have explained and summarized the people whose names were mentioned by my manuscript. I have written a brief about ( Ali Al-Qari) Which includes the most important aspects of his life, especially the mistaken understanding of his birth year that there were Mentioned 930 A.H. However, the reality about his birth years is with begging of the tenth century A.H. I have made a study about the manuscript that I have told about the linguistics, grammatical, and morphological aspects. Among the study, the details of the written versions and the investigation method that I adopted were mentioned by me. I have concluded the overall work by a conclusion where I mentioned the recommendations and results. The most important results that I have achieved in this manuscript is that Ali Al-Qari did not put a name for it and the existed names were belonging to the transcribers. keywords: Alwatria,Tkhamis, Al-Baghdadi, Ali Al-Qari, Explanation, praise