Relationship between public school teachers' perceived crisis leadership, trust in management and attitudes towards distance education
Devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin algıladıkları kriz liderliği, yönetime güven ve uzaktan eğitime karşı tutumları arasındaki ilişki
- Tez No: 764808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ZAYİM KURTAY, PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Krizler örgütsel yaşamı önemli ölçüde tehdit eder. COVID-19 pandemisinde olduğu gibi eğitim kurumları da öğretim uygulamalarında ve öğrenme ortamlarında hızlı değişime yol açan bu küresel krizin sonuçlarından derinden etkilenmiştir. Bu bağlamda uzaktan eğitimin tek seçenek olduğu kriz dönemlerinde eğitimin devamlılığı için öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ön plana çıkmaktadır. Literatürde öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile ilgili hem bireysel düzeydeki faktörler hem de bağlamsal faktörler sunulsa da müdürün kriz liderliği davranışları, müdüre güven, MEB'e güven gibi diğer bağlamsal faktörler arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, algılanan kriz liderliği, müdüre ve MEB'e güven ile öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla mevcut araştırma ilişkisel bir araştırma olarak tasarlanmış olup araştırmanın katılımcıları ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki devlet okullarında görev yapan 468 öğretmenden oluşmaktadır. Küme örneklemesi yöntemi kullanılarak ölçekler yüz yüze uygulanmıştır. Veri toplama araçları Uzaktan Eğitime Karşı Tutum Ölçeği, Müdüre Güven Ölçeği, MEB'e Güven Ölçeği ve Kriz Ortamında Liderlik Yeterliliği Ölçeğidir. Hiyerarşik regresyon analizleri yapılmış ve sonuçlar, algılanan kriz liderliğinin öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik olumlu tutumlarının önemli bir yordayıcısı olduğunu, öğretmenlerin MEB'e olan güveninin ise öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik olumsuz tutumlarının önemli bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Bu bağlamda, bu çalışma müdürlerin kriz liderliği davranışlarının arttırılmasının önemine yönelik bulgular sunabilir. Ayrıca bu çalışma, öğretmenlerin tutumlarını doğrudan etkileyeceği göz önünde bulundurularak kriz yönetimine ilişkin etkili kararlar alınması ve düzenlemeler yapılması için bakanlıktaki karar vericilere daha derin bir anlayış kazandırabilir.
Özet (Çeviri)
Crises threaten organizational life dramatically and the COVID-19 pandemic demonstrated educational organizations are also affected by the consequences of a crisis. Teachers' attitudes are important for the continuation of education in times of crisis when distance education is a necessity. Although literature presents numerous factors related to teachers' attitudes towards distance education, there have not been many empirical studies examining the relationship between other contextual factors such as principal's crisis leadership, trust in principal, trust in MoNE, and teachers' attitudes towards distance education. Therefore, this study aims to examine the relationship between perceived crisis leadership, trust in principal and MoNE, and teachers' attitudes towards distance education. For this purpose, the study was designed as a correlational one. Participants of the study involved 468 teachers working at primary, middle, and high school level public schools. The cluster sampling method was used to collect data through face-to-face administration of the scales. Data collection instruments were Distance Education Attitude Scale, Trust in Principal Scale, Trust in MoNE Scale, and Crisis Leader Efficacy in Assessing and Deciding (C-LEAD) Scale. Hierarchical regression analyses were performed, and results indicated that perceived crisis leadership is a significant predictor of teachers' positive attitudes towards distance education while trust in MoNE is a significant predictor of teachers' negative attitudes towards distance education. This study can present findings on the importance of increasing the principals' crisis leadership behaviors. Moreover, this study may provide a deeper understanding for decision-makers in the ministry to arrange the regulations in consideration of crisis management.