Evaluating the effectiveness of public participation in a local government in Turkey: the case of bursa Nilüfer Municipality
Türkiye'de bir yerel yönetimde yerel katılımın etkinliğinin değerlendirilmesi: Bursa Nilüfer Belediyesi örneği
- Tez No: 764815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İdari birimler tarafından alınan kararların, vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini karşılaması beklenmektedir. Halkın karar alma süreçlerine katılımının sağlanması, özellikle yerel yönetimlerde vatandaşların bakış açılarının yansıtılmasına yönelik bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaçla dilekçeler, belediye çağrı merkezleri, katılımcı bütçeleme etkinlikleri, kent konseyleri, mahalle komiteleri vb. farklı katılım araçları kullanılmaktadır; diğer yandan bu katılım yöntemlerinin etkinliği literatürde yeterince ele alınmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, mahalle komiteleri de dahil olmak üzere vatandaş katılımına ilişkin özgün uygulamalarıyla diğer belediyelerden farklılaşan Nilüfer Belediyesi sınırları içindeki vatandaş katılımının etkinliğini bir vaka çalışması olarak değerlendirmektir. Bu çalışmada yapılan değerlendirme, Nilüfer Kent Konseyi üyeleri ve idari personeli ile mahalle komitesi üyeleri arasından seçilen 23 kişi ile yüz yüze mülakatlar yoluyla, algılara ilişkin toplanan verilerin analizine dayanmaktadır. Mülakat soruları, vatandaş katılımının etkililiğinin ölçülmesine ilişkin literatürün gözden geçirilmesi temelinde geliştirilmiş ve şu boyutları/kriterleri dikkate almıştır: yerel katılımın yöntemleri/araçları, vatandaş katılımı düzeyi, vatandaş katılımının toplum üzerindeki etkileri/etkileri, mahalle komitesi uygulamasının değerlendirilmesi, yerel halkın katılımını teşvik eden ve engelleyen unsurlar, belediye yönetiminin halkın katılımına yönelik tutumları. Elde edilen bulgulara göre, vatandaşların yerel katılımı ile demokrasinin gelişebileceği ve yerel ihtiyaçların karşılanabileceği düşünülmektedir. Mahalle komiteleri, bu amaç doğrultusunda büyük önem taşıyan yerel katılım uygulamaları arasındadır.
Özet (Çeviri)
It is expected that decisions taken by administrative units meet needs and demands of citizens. Ensuring public participation in decision-making processes emerges as a method for reflecting perspectives of citizens especially in local governments. For this purpose, different participation tools are utilized, such as petitions, municipal call centers, participatory budgeting events, city councils, and neighborhood committees etc.; however, the effectiveness of these participation methods were not adequately addressed in the literature. The main aim of this study is to evaluate the effectiveness of public participation within borders of Nilüfer Municipality, which differs from other municipalities with its unique practices regarding public participation, including neighborhood committees, as a case study. The evaluation in this study is based on perceptions of the 23 sampled Nilüfer City Council members and administrative staff, and sampled representatives of neighborhood committee members in Nilüfer City Council, analyzed through the face-to-face interviews. Interview questions were developed on the basis of the review of the literature about measuring effectiveness of public participation, and considered the following dimensions/criteria: methods/tools of local public participation, level of public participation, impacts/effects of public participation on the municipality, evaluation of neighborhood committee practice, enablers and barriers of local public participation in the municipality, attitudes of the municipal administration towards public participation. According to the findings, democracy could develop and local needs could be met with local participation of citizens. Neighborhood committees are local participation practices that have a great importance in line with this purpose.