Endemik guatr bölgesinde subklinik ve klinik hipotiroidi hastalarında anemi sıklığı ve tiplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anemia frequency and types in patients with subclinical and clinical hypothyroidism in the endemic goiter region
- Tez No: 764833
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ALGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Hipotiroidi doku düzeyinde tiroid hormonu yetersizliği veya nadiren etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hipotiroidizmin vücutta etkilediği birçok organ ve sistemden birisi de hematopoetik sistemdir. Tiroid hormonları kemik iliğinde eritroid koloni geliĢimini direk yada indirek olarak bir çok mekanizma ile uyarır ve tiroid hormonu eksikliği mikrositer, normositer ve makrositer anemi geliĢiminde rol oynar. Hipotiroidi hastalarında görülen aneminin sıklığı ise %20-60 arasında değiĢmektedir. Biz bu çalıĢmada endemik guatr bölgesinde yaĢayan subklinik ve klinik hipotiroidi hastalarında görülen anemi sıklığını ve anemi tiplerini incelemeyi amaçladık. Yöntem ve Gereç: Bu çalıĢma, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine 01.12.2012 ve 01.05.2013 tarihleri arasında baĢvuran ve subklinik veya klinik hipotiroidi tanısı konan hastalarda anemi sıklığını ve anemi tiplerini değerlendirmek üzere prospektif olarak yapıldı. ÇalıĢmaya 96 subklinik hipotiroidi hastası, 30 klinik hipotiroidi hastası ve 100 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Subklinik hipotiroidi tanısında normal sT4 ve sT3, yüksek TSH değeri ve klinik hipotiroidi tanısı için düĢük sT4 ve/veya sT3, yüksek TSH değeri kullanıldı. Anemi tanısında ise subklinik hipotiroidi, klinik hipotiroidi ve kontrol grubunda erkeklerde Hb değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Hypothyroidism is an illness that emerges in consequence of deficiency or occasionally inefficiency of thyroid hormone. One of the organs and systems, which hypothyroidism affects on body, is hematopoietic system. Thyroid hormones stimulate, directly or indirectly, evolution of colony in marrows with a great number of mechanisms and thyroid hormone deficiency serves a function in development of microcytic, normocytic and macrocytic anemia. Frequency of anemia existed in hypothyroid patients varies between 20% and %60. In this study, it is aimed to examine the frequency and types of anemia existed in clinical and subclinical hypothyroid patients living in an endemic goiter region. Material and Method: This study has been performed prospectively to evaluate the types and frequency of anemia existed in patients those who have applied to department of endocrinology and metabolic diseases of Recep Tayyip Erdoğan University between the dates 01.12.2012 and 01.05.2013 and those who have been diagnosed with subclinical and clinical hypothyroid. The study includes ninety six subclinical hypothyroid patients, thirty clinical hypothyroid patients and one hundred healthy people as a control group. The normal value of ft4 and ft3, the high value of TSH are used in the diagnosis of subclinical hypothyroidism. The low level of ft4 and/or ft3 are used, the high level of TSH is used in the diagnosis of clinical hypothyroidism. In diagnosis of anemia, the level of hemoglobin has been taken as