Between employment and unemployment: Un(der)employment experience of university graduates working at chain stores in Turkey
İstihdam ile işsizlik arasında: Zincir marketlerde çalışan üniversite mezunlarının iş(sizlik) deneyimi
  1. Tez No: 764832
  2. Yazar: HALİL CAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Türkiye'de geçtiğimiz on beş yılda yükseköğretimin hızla kitleselleşmesi üniversite eğitimini nüfusun önemli bir bölümü için olanaklı hale getirirken eğitimin iş bulmada sağladığı avantajı ise göreceleştirdi. Toplumun geniş kesimlerince“beyaz yaka”bir iş sahibi olmanın ve böylece“sınıf atlamanın”bir aracı olarak görülen üniversite, bugün bu işlevini büyük ölçüde yitirmiş durumda. 2022 yılı verilerine göre her on kişiden birinin bir yükseköğretim kurumuna öğrenci olarak kayıtlı olduğu Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülkesi Türkiye'de, başta üniversite mezunları olmak üzere gençlerin işsizliği ülkenin en önemli sorunlarından biri olarak gösteriliyor. Hızla büyüyen bu soruna akademinin“ilgisi”de giderek büyüyor. Makroekonomik incelemelerin yanı sıra, beyaz yakalıların işsizlik deneyimlerine odaklanan çalışmaların sayısı her geçen gün artıyor. Beyaz yakalı işsizlerin deneyimlerine odaklanan söz konusu literatürün izinden giden bu çalışma, işsizlik araştırmalarının“istihdamın dışındakilerle”sınırlandırılmasına dönük bir itirazla, zincir marketlerde çalışan üniversite mezunlarının iş(sizlik) deneyimlerini inceliyor. Ankara ve İstanbul'daki zincir marketlerde çalışan, üniversitelerin en az iki yıllık bölümlerinden mezun olmuş yirmi iki çalışan ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanan çalışma,“eksik istihdam”başlığı altında ele alınarak büyük ölçüde görmezden gelinen bu deneyimi,“istihdamın kıyısında”denebilecek eşikte bir deneyim olarak ele alıyor. Böylece, işsizlik olgusuna teknik olarak istihdamın içerisinde yer alan üniversite mezunu zincir market çalışanlarının gözünden bakarken, aynı zamanda buradaki çalışma ilişkilerini, sendikalaşmayı, güvencesizleştirmeyi ve bu deneyimin muhtelif boyutlarını vurguluyor.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the rapid massification of higher education over the past fifteen years has made university education accessible to a significant portion of the population while relativizing the advantage of education in terms of finding a job. The university education, which is regarded by large portions of society as a means of securing a“white-collar”job and, therefore,“upward mobility,”has largely lost its function. In Turkey, the country with the youngest population in Europe, where one out of every ten people is enrolled in a higher education institution, youth unemployment, especially among university graduates, is one of the country's most pressing issues. The academy's“interest”in this rapidly growing problem is also increasing. There has been a growing body of research on the topic of white-collar unemployment in recent years, complementing the numerous macroeconomic studies. While previous research has focused on the white-collar unemployed, this study challenges the restriction of unemployment study to those“outside employment”by analyzing the experiences of university graduates working in store chains. Based on in-depth interviews with twenty two workers in store chains in Ankara and İstanbul who graduated from at least two-year university programs, this study considers this experience, which has been largely ignored under the label“underemployment,”to be a liminal experience between employment and unemployment. Therefore, while viewing the unemployment phenomenon through the eyes of university graduate chain store workers who are formally involved in employment, the study also emphasizes working relations, unionization, precariousness, and other aspects of this experience.