Erken doğum riski olan gebelerde matermal serum laminin düzeyi
In pregnancy at risk of EARLY BİRTH level of mathermal serum lamin
- Tez No: 764839
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
AMAÇ: Erken doğum fetal morbidite ve mortalitelerin önde gelen nedenlerindendir. Erken doğumun nedenleri arasında maternal uterin anomali, servikal yetmezlik, enfeksiyon gibibirçok sebep sayılabilir. Bu çalışmadaki amacımız erken doğum tehtidi olan gebelerde maternal serum laminin düzeyini ölçmektir. Ölçümün anlamlı olması halinde erken doğum tehtidini daha erken farkedebilmek amaçlı tarama yapabilmek, erken doğum tehtidini öngörebilmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmada hasta grubu olarak eylül 2022 – kasım 2022 ayları arasında, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 18 yaş üzerinde, 24 – 34. gebelik haftası arasında, tekil gebeliği bulunan, Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu 'nu okuyarak araştırmaya gönüllü olan klinik ve ultrasonografik değerlendirme sonucu ; erken doğum tehtidi tanısı konan 30 gebe ve 1:1 oranında 30 gebe kontrol grubu olmak üzere 60 hasta kabul edildi. Bu gebelerden kan serum örnekleri toplanarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı'nda çalışıldı. BULGULAR: Gruplar arasında Gebelik haftası, Gravida, Parite ortalamaları açısından anlamlı fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Premature birth is one of the leading causes of fetal morbidity and mortality. Many reasons such as maternal uterine anomaly, cervical insufficiency, infection can be counted among the causes of preterm birth. Our aim in this study is to measure maternal serum laminin level in pregnant women with preterm birth threat. If the measurement is significant, it is aimed to be able to screen to detect the threat of preterm birth earlier and to predict the threat of preterm birth. MATERIALS and METHODS: In the study, as the patient group, between the months of September 2022 and November 2022, over the age of 18, who applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, between 24 and 34 weeks of gestation, had a single pregnancy, read the Informed Voluntary Consent Form to participate in the research. the result of voluntary clinical and ultrasonographic evaluation; 60 patients, including 30 pregnant women diagnosed with premature birth threat and 30 pregnant women in the 1:1 control group, were accepted. Blood serum samples were collected from these pregnant women and studied in the Medical Biochemistry Laboratory of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. RESULTS: There was no significant difference between the groups in terms of gestational week, Gravida and Parity averages.