European closed-end fund discounts: Effect of Covid-19
Avrupa'daki yatırım ortaklıklarının iskontosu: Covıd-19 etkisi
- Tez No: 764846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, 2020'nin başlarından itibaren finansal piyasaları etkisi altına alan küresel pandeminin koşulları altında yatırım ortaklıklarının iskontolarının davranışlarını analiz etmeyi amaçlamıştır. Literatürün, yatırımcı duyarlılığının yatırım ortaklıklarının iskontolarının üzerindeki etkisini ve açıklayıcı gücünü öne sürmesinden dolayı, iskontoların piyasadaki duygu değişikliklerinden etkilenmesi beklenmektedir. Bu tezde Avrupa'daki yedi ülkenin hisse senedi borsalarında işlem gören yatırım ortaklıklarının iskontoları 2017-2021 döneminde incelenmiştir. Doğrusal regresyon modeli ile ülke ve fon portföyü varlık sınıfları kontrol edilerek elde edilen analizlerde, fonların iskontolarının, risk faktörü (beta) ve işlem maliyetleri ile önemli ölçüde arttığı, temettü verimi, ciro ve fon büyüklüğü ile orantılı olarak azaldığı, Covid-19'un yatırımcı psikolojisi üzerindeki negatif şoku ile ülkede teyit edilen ilk vakaların ardından yatırım ortaklıklarının iskontolarının arttığı, ilk doz aşı uygulanmaya başladıktan sonra piyasada gözlenen iyimserliğin de yatırım ortaklıklarının iskontolarına yansıdığı bulundu. Ayrıca, Covid-19 kaynaklı vakaların ve ölümlerin de iskontolar üzerinde anlamlı etkisi olduğu sonucu, yatırımcıların Covid-19 ile ilgili kamuya açık ana verilerden etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes behavior of Closed-end fund discounts (CEF) under the novel circumstances of the global pandemic that crushed the financial markets starting from early 2020. As literature argues CEF discounts to be affected and explained by the investor sentiment, I expect discounts display the sentiment shifts in the market. Using the CEFs trading in European Exchange Markets, for the period of 2017-2021, I apply linear regression, and found that discounts significantly increase with risk factor (beta) and transaction costs proxy and decrease with dividend yield, turnover, size of the fund, and market returns including House Price Index, controlling for country and fund portfolio asset class focus fixed effects. Results of regression models indicate that CEF discounts widen after the first cases confirmed in the country, as Covid-19 pandemic create a negative shock on investor sentiment. The optimism in the market after the administration of vaccination started is also reflected through CEF discounts as they shrink with vaccination effect. Moreover, I find that new cases and new deaths of Covid- 19 are significant predictors for CEF discounts, implying that investors are affected by the main Covid-19 related publicly available data.