Experimental and modeling study of electromgnetic pollution in a typical Turkish house, hospital and plant
Tipik bir Türk evinde, hastanesinde ve fabrikasında elektromanyetik kirliliğin deneysel olarak ve modellenerek belirlenmesi çalışması
- Tez No: 76485
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, mevcut elektrik ve manyetik alan seviyelerini tipik bir evde, hastane odasında, fabrikada tesbit etmek ve ölçüm sonuçlarını: (a) hesaplanan değerlerle; (b) teknik yazımda daha önce yapılan çalışmalarla; (c) ilgili standartların limitleri ile karşılaştırmaktır. Günlük yaşantımızdaki elektromanyetik kirliliğin seviyesini göstermek için ölçümler: (a) tipik bir evin banyosunda ve oturma odasında; (b) bir fabrikanın bir ofisinde ve laboratuarında; (c) bir hastanenin fizyoterapi odasında yapılmıştır. Ölçümler yeterli sayıda konumda alınarak yüzey çizimleri elde edilmiştir. Ölçümlerin yapıldığı yerlerin şemaları şekillerle açıklanacaktır. ELF ve VLF bölgelerinde ölçülen en yüksek manyetik alan değerleri sırasıyla, banyoda 952 mA/m ve laboratuarda 322 mA/m; elektrik alan değerleri, oturma odasında 651 V/m ve 53.4 V/m'dir. Ölçülen tüm değerler ENV 50166-1 ve 2 Avrupa ön-standardında verilen limitlerin altındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate existing levels of electric and magnetic fields in a typical house, a hospital room and a plant, and to compare the measured results with: (a) the calculated results; (b) the previous studies in the literature; (c) the limits that are defined in the related standards. In order to show the degree of electromagnetic pollution in our daily lives measurements were conducted: (a) in the bathroom and in the living room of a typical residence; (b) in an office and in a laboratory of a plant; (c) in a physiotherapy room of a hospital. Measurements were taken in a sufficient number of locations, so that surface plots of the fields can be constructed. Schematic diagrams of places where the measurements were done, are illustrated in the figures. Maximum magnetic field levels of 952 mA/m in the bathroom and 322 mA/m in the laboratory; electric field levels of 651 V/m and 53.4 V/m in the living room were measured in the ELF and VLF range, respectively. All measured electromagnetic field strengths remained below the limits defined in the European Prestandards ENV 50166-1 and 2.