The Comparison of two recent traweling salesman problem formulations
İki yeni gezgin satıcı problemi formülasyonunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 76486
  2. Yazar: TEMEL ÖNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yöneylem Araştırması ve Matematik Programlamanın önemli problemlerinden olan Gezgin Satıcı Problemi (GSP) için bir çok model önerilmiştir. Birden fazla matematik programlama formülasyonunun varlığı bunların sınıflandırılmasını gündeme getirmiştir. Genelde yaklaşım, formülasyonlara ait doğrusal programlama gevşemelerine ait eniyi amaç değerlerini taban alarak karşılaştırmaktır. Bu tez esas olarak bu yönde bir araştırma olup, yayınlanmamış yeni GSP formülasyonlannın eski formülasyonlarla karşılaştırılması ve varolan sınıflandırmadaki yerlerinin belirlenmesi amacını taşımaktadır. Elde edilen sonuçların doğrulaması deneysel olarak da yapılmıştır. Deneyler TSPLIB'den seçilen GSP örneklerin üzerinde doğrusal programlama gevşetilmeleri kullanılarak yapılmıştır. Tüm örnek problemler CPLEX 4.0 eniyilime paket programı kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Several models have been introduced for the Traveling Salesman Problem (TSP) which is one of the oldest hard nuts of Operations Research and Mathematical Programming. The existence of different mathematical programming formulations revealed the necessity of their classification with respect to the bound their linear programming relaxation provides. The main objective of this thesis is to follow this line of research and compare recent unpublished TSP formulations with existing ones and determine their rank in the classification. We also provide experimental results. They are in complete agreement with theoretical ones. Experimental results are based on linear programming relaxation of TSP instances. Numerical results are obtained by using CPLEX 4.0 mixed integer callable library.