Aşı adayı norovirüs antijenlerinin klonlanması ve immünojenitelerinin araştırılması
Cloning of vaccine candidates norovirus antigens and investigation of their immunogenities
- Tez No: 764852
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE BAŞBÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırma Norovirüs' e ait aşı adayı olabilecek antijenik proteinlerin rekombinant olarak elde edilmesi ve oluşabilecek immün yanıtın hayvan denemeleri ile araştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Nöroviruse ait VP1, VP2, p22 ve polipeptid (EP123) dizileri spesifik primerlerle PCR' da çoğaltılmıştır. Amplikonlar, pET-30a (+) ekspresyon vektörüne yerleştirildikten sonra E. coli BL21 suşuna transformasyonla aktarılmıştır. Rekombinant olarak üretilen proteinler, His-tag kuyruğu yardımıyla ve amonyum sülfatla kısmi olarak saflaştırıldıktan sonra immünizasyon için antijen olarak kullanılmıştır. Aşılanan farelerin serum örneklerinden Norovirüse karşı oluşan antikor cevabı indirekt ELISA yöntemiyle saptanmıştır. Bulgular: E. coli' ye transformasyonla aktarılan genlerin varlığı sekans analizi ile doğrulanmıştır. His-tag kuyruğu ve amonyum sülfatla çöktürme işlemi proteinlerin kısmi olarak saflaştırılması için yeterli olmuştur. Sadece VP1 proteini yeterli düzeyde immün yanıt oluşturmuştur. Sonuç: Bu tez kapsamında, VP1 ve VP2 proteinlerine ek olarak, önceki Nörovirus aşı çalışmalarından farklı, ilk defa epitoplardan oluşan bir polipeptit ve Norovirüsün yapısal olmayan bir geni (p22) rekombinant olarak üretilmiş ve immünojenitesi araştırılmıştır. VP1 dışındaki rekombinant proteinlerde yeterli immunojenik yanıtın oluşmamasının, kullanılan doz, bağışıklama sayısı veya adjuvan uygulaması ile ilgili olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out in order to obtain recombinant antigenic proteins that can be vaccine candidates of Norovirus and to investigate the immune response that may occur with animal experiments. Material and Methods: The VP1, VP2, p22 and polypeptide (EP123) sequences of the norovirus were amplified in PCR with specific primers. Amplicons were transformed into E. coli BL21 strain after insertion into the pET-30a (+) expression vector. Recombinantly produced proteins were used as antigens for immunization after partial purification with the help of His-tag tail and ammonium sulfate. Antibody response to Norovirus from serum samples of vaccinated mice was determined by indirect ELISA method. Results: The presence of genes transferred by transformation into E. coli was confirmed by sequence analysis. His-tag tail and precipitation with ammonium sulfate were sufficient for partial purification of the proteins. Only the VP1 protein elicited an adequate immune response. Conclusion: In this thesis, in addition to VP1 and VP2 proteins, a polypeptide consisting of epitopes different from previous Norovirus vaccine studies, and a non-structural gene (p22) of Norovirus were produced recombinantly and its immunogenicity was investigated. It was thought that the lack of adequate immunogenic response in recombinant proteins other than VP1 may be related to the dose used, the number of immunizations or the adjuvant administration.