The Tchaikovsky violin concerto: Revisions and repertoire for performance technique
Çaykovski keman konçertosu: Revizyonlar ve performans tekniği için repertuvar
  1. Tez No: 764851
  2. Yazar: SABINA ALIKPEROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. IŞIN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Peter İlyiç Çaykovski'nin (ö. 1893) 1878 yılında yazdığı Re Majör Op.35 Keman Konçertosu yapıtını ele alır. Eser, senfonik konçerto tarzından çok, icracılar tarafından virtüöz bir konçerto olarak kabul edilmektedir. Konçertonun revizyonları araştırılarak keman icra tekniği repertuvarı eserleriyle de ilişkilendirilmiştir. Araştırma konçertoda gerçekleştirilmiş revizyonların usta keman icracıları ve onların okullarının temsilcileri öğrencileri tarafından yapıldığına değinir. Bu usta solistlerin bazıları Çaykovski ile birlikte de çalışmıştır. Teknik repertuvar araştırması ise icracıların keman tekniğini geliştirmeyi amaçlayan etüt, kapris gibi eserleri konçertonun ilgili kısımları ve revizyonlarla ilişkilendirir. Araştırma sonuçları revizyonların temelde eserin tekrar eden kısımlarında kısaltmalar ile solo partide çift seslerin sadeleştirilmesi ve teknik kısımların zenginleştirilmesini kapsadığını ve enstrüman icra tekniği üzerine yoğunlaştığı bulgularına ulaşır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Violin Concerto D major op.35, which was composed by Peter Ilyich Tchaikovsky (d. 1893) in 1878 and is regarded by performers as a virtuosic rather than a symphonic concerto. A scholarly research that examines the concertos revisions is further supplemented with research into correlated repertoire for violin performance technique. The research finds that the revisions introduced to the concerto were by master violin performers and their students, some of whom knew Tchaikovsky as well as others who represented their own school of violin performance. The technical repertoire research highlights correlated repertoire such as etudes and caprices serving to advance the violin technique of the performers. Based on the research, this study thus argues that the concerto's revisions, which included shortening repetitive passages, removal of double stops, and paying more attention to elaborations, are primarily related to the solo violin part, in particular its instrument technique and performance technique.