Primer nefrotik sendromlu hastalarda akut faz reaksiyonunun tedaviye yanıt ve kısa süreli renal prognoz üzerine etkisi
Acute phase reactions of patient with primary nephrotic syndrome response to treatment and short time effect on prognosis
  1. Tez No: 165361
  2. Yazar: İRFAN URUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Primer Nefrotik Sendromlu Hastalarda Akut Faz Reaksiyonunun Tedaviye Yanıt ve Kısa Süreli Renal Prognoz Üzerine Etkisi Son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden birisi de primer glomerülonefritlerdir. Yetişkin grupta en sık görülen lezyonlar membranöz glomerulonefrit, fokal segmental glomeruloskleroz, minimal değişiklik hastalığı ve membranoproliferatif glomerülonefritdir. Hastalarda görülen nefrotik sendromun ortaya çıkardığı lipit metabolizmasındaki değişiklikler ve akut faz reaksiyonu hastaların renal fonksiyonlarında progresyona neden olabilmektedir, inflamasyon sırasında birçok organ sistemi etkilenir. Akut faz yanıtı sırasında yapısal proteinlerin çoğunda değişiklikler gözlenir. CRP akut faz yanıtında daha erken artış gösteren ve organik hastalıkların tanısında önemli yer tutan bir proteindir. CRP tek başına inflamasyona sekonder durumların dışında kardiyovasküler sistem hastalıklarında da risk sınıflamasında, prognozda da özel bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı primer nefrotik sendromlu hastalarda akut faz yanıtını gösteren CRP ile ortalama bir yıllık renal prognozun değerlendirilmesidir. Çalışmaya primer nefrotik sendrom tanısı alan 30'u erkek 16'sı kadın olmak üzere 46 hasta alındı. Bu hastalardan 5 tanesi minimal değişiklik hastalığı, 4 tanesi mezengial proliferatif glomerulonefrit, 9 tanesi fokal segmental glomeruloskleroz, 21 tanesi membranöz nefropati ve 7 taneside membranoproliferatif glomerülonefrittir. Bu hastaların bazal CRP düzeyi ile birlikte yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, ailede hipertansiyon ve böbrek hastalığı varlığı, biyopsi ile saptanan histopatolojik lezyon, arteriyel kan basıncı değerleri, kantitatif proteinüri, kreatinin klirens, hemoglobin, glukoz, BUN, kreatinin, total protein, albümin, ürik asit, kalsiyum, inorganik fosfor, total kolesterol, trigliserid, VLDL, LDL ve HDL kolesterol, homosistein, 43immünglobülin G, A ve M, kompleman 3 ve 4, antikardiyolipin-lgM ve IgG düzeyleri ile renal ultrasonografik bulguları kaydedildi. CRP, proteinüri, kreatinin klirensi ve biyokimyasal ölçümler 1, 3, 6 ve 9-12. aylarda tekrarlandı. Bazal serum CRP düzeyi 3.0 mg/L (1.1-8.7 mg/L) idi. izlem süresindeki ortalama CRP düzeyi ise 2.9 mg/L (1.5-7.6 mg/L) olarak hesaplandı. Hastaların izlem peryodunda CRP düzeyinde anlamlı değişiklikler saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute Phase Reactions of Patient with Primary Nephrotic Syndrome: Response to Treatment and Short Time Effect on Renal Prognosis One of the most important reasons of end-stage renal disease is primary glomerulonephritis. Membranous glomerulonephritis, focal segmental glomerulosclerosis, minimal-change disease and membranoproliferative glomerulonephritis are the most freguent lesions in adults. Lipid disorders and acute phase reactions, due to nephrotic syndrome, accounts to progression of renal disease. Inflammation influences lots of organ systems. C- reactive protein is an early diagnostic marker in organic disease. CRP has a special importance other than diseases secondary to inflammation: risk stratification and prognosis in cardiovascular system disease. The aim of this study in patients with primary nephrotic syndrome, is to evaluate the average one-year renal prognosis with CRP that show acute phase response. 46 patients with primary nephrotic syndrome (30 men and 16 women) have been included in this study. Five with minimal-change disease, four with mesengial proliferative glomerulonephritis, nine with focal segmental glomerulosclerosis, twentyone with membranous glomerulonephritis and seven with membranoproliferative glomerulonephritis. Baseline CRP level, age, sex, status of smoking, family history of hypertension and renal disease, histopatologic lesion in biopsy, value of arteriel blood pressure, proteinuria, creatinine clearance, hemoglobin, glucose, BUN, creatinine, total protein, albumine, uric acid, calcium, inorganic phosphorus, total cholesterol, triglycerides, VLDL, LDL and HDL cholesterol, homocysteine, immunoglobulin G, A and M, complement 3 and 4, anti-cardiolipin IgM, IgG levels and renal ultrasonography findings are recorded. CRP, proteinuria, 45creatinine clearance and biochemistry measures are repeated at 1, 3, 6 and 9-12 months. Initial CRP level was 3.0 mg/L (1.1-8.7 mg/L) while mean CRP level during follow-up was calculated to be 2.9 mg/L (1.5-7.6 mg/L). No significant change on CRP level was determined during the follow-up period (p>0.05).