Çocukluk çağı trombozlarında tromboz risk faktörlerinin ve prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of thrombosis risk factors and prognosis in childhood thrombosis
- Tez No: 785402
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÜNÜVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı çocukluk çağında tromboz saptanmış hastalarda demografik verilerin saptanması, tromboza neden olan kalıtsal ve/veya edinsel risk faktörlerinin belirlenmesi, tromboz tanı ve tedavi yöntemleri, tromboza ya da tedaviye bağlı komplikasyonlar, tromboz sonrası mortalitenin ve morbiditenin incelenmesi ve hastaların son durumlarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 01.01.2012-01.01.2022 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi polikliniğinde tetkik ve tedavi nedeniyle takip edilen, yaş dağılımı 1 ay-18 yaş arasında olan, tromboz tanısı almış 160 olgu retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait tıbbi veriler elde edilirken hasta dosyaları ve hastane bilgi yönetim sistemlerinden faydalanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine demographic data in patients with thrombosis in childhood to determine hereditary and/or acquired risk factors that cause thrombosis, to diagnose and treat thrombosis, to detect the complications related to thrombosis or treatment, to examine mortality and morbidity after thrombosis, and to evaluate the final status of the patients. Materials and Methods: In this study, 160 cases diagnosed with thrombosis between the ages of 1 month and 18 years, who were followed up by the Pediatric Hematology and Oncology outpatient clinic of IstanbulSchool of Medicine, Division of Pediatric Hematology and Oncology between 01-JAN-2012 and 01-JAN-2022 were analyzed, retrospectively. While obtaining the medical data of the patients, patient files and hospital information management systems were used.