'Hybrid Osmanlees': Racialism, caucasian slave trade and the race of Ottoman Turks
'Melez Osmanlılar': Irk bilimi, beyaz köle ticareti ve Osmanlı Türklerinin ırkı
- Tez No: 764879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVID E. THORNTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, Batı'nın 19. yüzyılda Osmanlı Türklerinin ırkı algısını ve Kafkas köle ticaretinin bu algıyı nasıl şekillendirdiğini incelemektedir. Osmanlı Türklerini ve Kafkas köle ticaretini incelerken ırkı temel alan bir anlamlandırma çeşidinin Batı'da nasıl yaygınlaştığını göstermek için pek çok farklı birincil kaynağa dayanır. Irk biliminin saygı duyulan bir alan olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, Batı, Osmanlı Türklerinin kafa karıştıran ırk kimliği sorusuna kesin bir cevap aramaya çalışmıştır. Irk bilimciler genel olarak Kafkas köle ticareti sebebiyle Osmanlı Türklerinin beyaz ırkı andıran bir dış görünüşe sahip oldukları konusunda fikir birliğine varsalar da Kafkas köle ticaretinin kendisini Osmanlı Türklerinin kültürel ve ırksal olarak geri kalmış olmasının bir kanıtı olarak ele aldılar. Irksal olarak melez bir kimlik taşıdıkları düşünen Osmanlı Türkleri, aynı zamanda Batı'da köle karşıtı hareketin yayılması sonucu ortaya çıkan ırkların karışması ve melezleşme konularına dair duyulan endişeli tartışmaların da odak noktası oldular.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Western perception of the racial identity of Ottoman Turks in the nineteenth century and how Caucasian slave trade complexified the perception in question. It relies on a vast array of primary sources to demonstrate how the racialist perspective towards Ottoman Turks and Caucasian slave trade became widespread in the nineteenth century. Following the emergence of race science as a respected field, the West sought to find a definite answer to the puzzling issue of the racial identity of Ottoman Turks. Raciologists agreed that Ottoman Turks came to possess a Caucasianized physical appearance as a result of white slavery while at the same time condemning the institution of white slavery in the Ottoman Empire as proof of the cultural and racial backwardness of Ottoman Turks. The racially mixed identity of Ottoman Turks also held interest in the West and discussions around it revealed the anxieties about racial intermingling and miscegenation which arose after the rise of the abolitionist movement.