Fahreddin-i Iraki'nin Lemaat adlı eserinin değerlendirilmesi
An evaluation of Fahreddin Iraki's work title Lema'at
- Tez No: 764878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNCEL DEMİRDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
XIII. yüzyılın önemli mutasavvıflarından biri olan Fahreddîn-i Irâkî, tasavvuf tarihinde büyük yankılar uyandırmıştır. Hem edebî hem de tasavvufî açıdan başyapıt niteliğinde eserler kaleme almıştır. Eserleri Anadolu, Hindistan, İran başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde okunarak, hüsnü kabul görmüştür. Özellikle Farsça kaleme aldığı Lema'ât adlı eserinde aşk temasını benzersiz bir şekilde ele almıştır. Lema'ât, Anadolu'da oldukça ilgi görmüş ve bu kitapla beraber İbnü'l-Arabî fikirleri özellikle İran başta olmak üzere dünyanın pek çok bölgesine yayılmıştır. Kalenderîlik, Sühreverdîlik tarîkatlarından etkilenen Fahreddîn-i Irâkî, aynı zamanda İbnü'l-Arabî'nin en önemli temsilcileri arasında yer almıştır. Öncelikle Sühreverdiyye şeyhi Bahâeddin Zekeriyya Multânî gözetiminde sulûküne başlamış, sonrasında ise Sadreddin Konevî'nin ders halkalarına katılmıştır. Bu dersler esnasında Konya'da Mevlânâ ile görüşmüştür. Beslendiği kaynakların çokluğu Fahreddîn-i Irâkî'nin renkli ve çok yönlü sûfîler arasında yer almasını sağlamıştır. Tasavvuf sahasında kendinden sonra gelenleri büyük ölçüde etkileyen Fahreddîn-i Irâkî, eserleriyle de günümüze ışık tutmaya devam etmektedir
Özet (Çeviri)
XIII. Fahreddin Iraki, one of the essential mystics of the century, had significant repercussions in the history of Sufism. He wrote masterpieces in both literary and mystical terms. His works were read in many parts of the world, especially in Anatolia, India, and Iran. Especially in Lema'at, which he wrote in Persian, he dealt with the theme of love uniquely. Lema'at attracted a lot of attention in Anatolia, and with this book, Ibn Arabi's ideas spread to many parts of the world, especially Iran. Fahreddin Iraki, who was influenced by the Kalenderi and Suhrawardi sects, was also among the most important representatives of Ibn Arabi. First of all, he started walking on his spiritual road under the supervision of the Suhrawardiyya sheik Bahaeddin Zekeriyya Multani. Afterward, he attended the lecture circles of Sadreddin Konevi. During these lessons, he met with Mevlana in Konya. The abundance of sources he fed made Fahreddin Iraki one of the colorful and versatile Sufis. Fahreddin Iraki, who greatly influenced those who came after him in the field of Sufism, continues to shed light on the present day with his works.