The Oikoi building at Labraunda: Its function(S)
Labraunda'daki Oikoi binası'nın işlevi
  1. Tez No: 764915
  2. Yazar: ÇAĞLA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOMİNİQUE KASSAB TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Labraunda'da Hekatomnid bina programının bir parçası olarak MÖ 4. yüzyılda inşa edilmiş Oikoi binasının işlevini bulmak amacıyla yazılmıştır. İki odalı ve önündeki dört sütunlu verandasıyla Oikoi binası alışılmışın dışında ve deneysel Hekatomnid mimarisine uyan bir plana sahip. Fakat bu kalıpların dışına çıkan yapısı sebebiyle, bu binanın MÖ 4. yüzyıldaki işlevi kazılmaya başlandığı 1948 yılından bu yana tam anlamıyla tanımlanamıyor. Farklı planının yanında, bina üzerinde MS 6. yüzyılda yapılan mimari düzenlemeler binanın MÖ 4. yüzyıla ait arkeolojik materyalinin kaybolmasına sebep olması da binanın işlevinin ne olduğu sorusuna yanıt bulmayı zorlaştırıyor. Oikoi binası'nın MÖ 4. yüzyıldaki işlevini bulmak için bu tezde iki yol izlendi. İlk olarak benzer bir plana sahip binalar ve o binaların işlevleri incelendi. Bu çalışmanın sonucunda Oikoi binası'nın bir tapınak, bir ziyafet binası, ekklesiasterion ya da prytaneion olabileceği ortaya çıktı. Fakat tapınak, ziyafet binası ve ekklesiasterion ihtimalleri Oikoi binası'nın mimari özellikleri, kutsal alanda bulunduğu konumu ve bu işlevlere işaret eden yeterli kanıtın bulunmaması sebebiyle elendi. İkinci olarak, binaya arşitrav yazıtında verilen isim olan“oikoi”kelimesinin, binanın işlevine dair bir ipucu verebilecek oması sebebiyle epigrafik bir çalışma yapıldı. Bunun sonucunda binanın bir hazine binası ya da depo olarak kullanılmış olma ihtimalleri değerllendirildi. Oikoi binasının bir hazine binası ya da depo olaması ihtimali, kutsal alanda henüz tanımlanmış, bu işleve sahip olan bir bina bulunmayışı sebebiyle kesin bir şekilde elenmedi. Oikoi binasın'nın kendisine döndüğümüzde ise bina içinde bulunan yazıtların ve bu yazıtların içerikleri sebebiyle binanın kutsal alan yönetimiyle ilişkili olabileceği ve MS 2. yüzyılda Hestia kültü ile bağlantılı olduğu görülüyor. Bu aşamada, arkeolojik materyal daha geriye dönük bir çıkarımda bulunmak için yeterli değil. Fakat, eğer bina işlevini MS 2. yüzyılda kaybetmemiş ve aynı kalmışsa, Oikoi binasının MÖ 4. yüzyılda prytaneion benzeri bir yapı olma ihtimali yüksek görünüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the function of the Oikoi building at Labraunda in the 4th century BC. The Oikoi building was constructed as part of the extensive Hekatomnid building program at Labraunda in the 4th century BC with an unusual ground plan. With its two rooms and a common tetrastyle in antis porch, the Oikoi building is an excellent example of experimental Hekatomnid architecture. Yet, because of the uniqueness of the building, the question of its function has remained unanswered since it was first excavated in 1948. In addition, the continuous use of the building throughout the centuries and its reconstruction in the 6th century AD caused the loss of the archaeological material of the 4th century BC. In order to find the function, two strategies have been used. First, a catalog of buildings with similar ground plans has been provided in this thesis to see if the ground plan fits a specific function. However, the comparative study showed that buildings with two rooms might have several functions, such as a temple, a banqueting hall, a prytaneion, and an ekklesiasterion. The possibilities of the Oikoi building being a temple, a banqueting hall, or an ekklesiasterion were ruled out due to the Oikoi building's architectural features, its place in the sanctuary, and lack of sufficient evidence. Second, epigraphic research was done to see if the name“oikoi”given to the building on the architrave inscription provides information on the function of the building. By using Hellmann's (1992) study on the inscriptions from Delos, possibilities such as the Oikoi building being a treasury or a storage unit were examined. This thesis stands in a grey area on that function since there is no architectural or epigraphic evidence to eliminate this possibility. When we turn to the building itself, the context of the inscriptions found in the building showed that the Oikoi building functioned in relation to the office of the shrine, and there was a cult of Hestia related to the Oikoi building at least in the 2nd century AD. If the building was used continuously and the function did not change in the 2nd century AD, the Oikoi building being some kind of unusual prytaneion is possible also considering the Hekatomnid ideology of the 4th century BC.