Financialization in the Global South: An historical perspective on Brazil
Küresel Güney'de fı̇nansallaşma: Brezı̇lya'ya tarı̇hsel bı̇r bakış
- Tez No: 764918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma bir süredir literatürde gündemde olan finansallaşma kavramının Küresel Güney temelindeki yaklaşımlarını gözden geçirmektedir. Bu bağlamda, kavramın Brezilya örneğine uygulanışı, çağdaş kapitalizm üzerine var olan tartışmalar ışığında ve tarihsel bir perspektiften tartışılmaktadır. Sonuç olarak, bir Küresel Güney ülkesi olan Brezilya'da ortaya çıkan tablo, konunun finansallaşma çalışmalarının ötesindeki mevcut teorik çerçevelerle birlikte düşünülmesiyle, finansallaşmanın 1980'lerden bugünü kapsayan döneme ilişkin yeni bir olgu olduğu çıkarımlarına şüpheyle yaklaşmak gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study reviews the Global South-based approaches to the concept of financialization, which have been on the agenda for a while. In this context, the applications of the concept to the case of Brazil are discussed in light of arguments on contemporary capitalism and from an historical perspective. As a result, the portrait of Brazil as a country of the Global South indicates that it is reasonable to adopt a skeptical approach to the inferences that financialization is a new phenomenon regarding the period from the 1980s to the present, considering the financialization studies together with the further prevalent theoretical frameworks.